Quantcast
Konference Radiokomunikace

Fúze Cyfra+ s Wizja TV

| Tisk

Fúze Cyfra+ s Wizja TV

V minulých dnech jsme vás informovali o možnostech, které přinášejí dva nejsledovanější satelitní komplexy družic Astra (19.2E) a Hot Bird (13E). Právě z jednoho z nich by se měla vysílat nová platforma Cyfra+, která vznikne sloučením dvou dřívějších polských rivalů Cyfra+ a Wizja TV.

Fúze obou zmíněných platforem nebude jednoduchá. Paket Cyfra+ je vysílán ze satelitů Eutelsat Hot Bird na pozici 13E. Konkurenční Wizja TV využívá transpondérové kapacity na satelitech Astra 19.2E. K tomu všemu oba pakety používají rozdílný kódovací systém Cyfra+ (Mediaguard) a Wizja TV (CryptoWorks). Problém v použitém rozdílném kódovacím systému lze vyřešit technologií tzv. SimulCrypt, kdy provozovatel kóduje programy v několika systémech. Tuto technologii využívá mj. paket MTV Networks na satelitech Astra 19.2E a Hot Bird 13E...

Zbývalo tedy již jen vyřešit problém s využívaným satelitem 'nového' paketu CYFRA+.
Připomeňme skutečnosti:

? ASTRA 19.2E ?
+ Společnost SES Astra má na většině satelitů rezervní transpondéry. V případě poruchy na právě využívaném transpondéru může dojít k přesunu na jiný satelit, který je na pozici 19.2E.
+ Transpondérů je po ukončení vysílání řady programů v analogovém přenosu dostatek.
- Dražší pronájem transpondérů

? HOT BIRD 13E ?
+ Levnější pronájem transpondérů
+ Některé satelity (Hot Bird 1 a 5) mají být v průběhu roku 2002 nahrazeny satelity Hot Bird 6 a 7
- Satelity Hot Bird nedisponují rezervními transpondéry.

V těchto dnech již bylo rozhodnuto: NOVÁ CYFRA+ BUDE VYUŽÍVAT TRANSPONDÉROVÉ KAPACITY NA SATELITECH HOT BIRD 13E.
Co to znamená pro diváky v Polsku? U abonentů Wizja TV bude muset dojít k přesměrování parabolické antény ze satelitů Astra 19.2E na Eutelsat Hot Bird 13E. Tento 'zákrok' provedou polské instalační firmy za poplatek 15 zlotých...Začátkem března 2002 na satelitech Hot Bird 13E odstartuje nový paket CYFRA+, který bude obsahovat i některé programy z nabídky Wizja TV. Paket bude kódován systémy CryptoWorks a Mediaguard.

A jaké změny mohou očekávat diváci UPC DIRECT v Česku a na Slovensku? Umístění nové platformy CYFRA+ do značné míry ovlivní i vysílání UPC DIRECT v ČR, na Slovensku ale i v Maďarsku. I když to není zatím potvrzeno, i zde můžeme očekávat přesun programové nabídky na satelity Hot Bird 13E a přesměrování parabol UPC Direct z Astry na Hot Bird. Na družici Hot Bird je v současnosti k dispozici pouze omezené množství volných transpondérů, ale po sloučení italských platforem Tele+ a Stream budou některé transpondéry využity pro novou CYFRU+.

Je důležité upozornit, že diváci UPC DIRECT by změnou satelitu zřejmě přišli o řadu volně vysílaných atraktivních programů na Astře. Na druhou stranu tak mohou mít k dispozici větší výběr z TV a R volných programů z družice Hot Bird.

podle materiálů www.satkurier.pl


Parabola.cz

Reklama
Vybrané články