Quantcast
Konference Radiokomunikace

Na kterém satelitu bude UPC Direct?

| Tisk

Na kterém satelitu bude UPC Direct?

V polovině srpna loňského roku jsme na stránkách Parabola.cz přinesli informaci o sloučení dvou polských platforem: Wizja TV s Cyfra+. Tato změna se může v menší či větší míře dotknout i českých a slovenských diváků, kteří přijímají nabídku UPC Direct.

Připomeňme, že nabídka pay-tv paketu Wizja TV / UPC Direct je vysílána přes satelity Astra 19.2E a Cyfra+ (Canal+ PL) využívá transpondérovou kapacitu na satelitech Eutelsat Hot Bird 13E. Vše je ještě komplikováno rozdílným kódovacím systémem - CryptoWorks (Wizja + UPC Direct) a Mediaguard (Cyfra+). Kódovací systém by nemusel být velkou překážkou, nabídka může být zpočátku kódována oběma systémy (tzv. SimulCrypt; podobně se SimulCryptu využívá od léta 2001 i v Itálii u platforem Stream a Tele+ Digitale).

Oříškem se zdá být využívaná satelitní pozice sloučených paketů Cyfra s Wizja TV. Podle polského časopisu Satkurier společnost Canal+ Polska uspořádala u abonentů anketu, kde se diváků mj. dotazovala i na programy, které by chtěli v novém paketu Cyfra+. Výsledky ankety mohou přinést společnosti Canal+ PL i odpověď na otázku, na kterém satelitu by chtěli novou nabídku Cyfra+.

Jaké mají zmiňované satelitní pozice výhody a nevýhody?

A S T R A - 1 9 . 2 E
+ Společnost SES Astra má na většině satelitů rezervní transpondéry. V případě poruchy na právě využívaném transpondéru může dojít k přesunu na jiný satelit, který je na pozici 19.2E.
+ Transpondérů je po ukončení vysílání řady programů v analogovém přenosu dostatek.
- Dražší pronájem transpondérůH O T B I R D - 1 3 E
+ Levnější pronájem transpondérů
+ Některé satelity (Hot Bird 1 a 5) mají být v průběhu roku 2002 nahrazeny satelity Hot Bird 6 a 7
- Satelity Hot Bird nedisponují rezervními transpondéry.

Nově používanou pozici digitální platformy Cyfra+ budeme znát již kolem poloviny ledna 2002.
Vzhledem ke společnému používání některých transpondérů mohou mít výsledky ankety Canal+ PL určitý vliv i na budoucí umístění naší platformy UPC Direct.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články