TereBox T2

FreeCAM2 - 018

| Tisk

V posledních měsících dochází ke zvýšenému zájmu o příjem placené televize. V ČR i na Slovensku máme poměrně málo možností, pokud ovšem lze vůbec hovořit o výběru. V ČR si můžeme předplatit paket UPC Direct či sledovat 'alternativní' paket Czech Link. Diváci na Slovensku výběr nemají - na tamním trhu funguje pouze UPC Direct...FreeCam2-018

Právě z těchto důvodů mnozí diváci vyhledávají jiné možnosti, nejčastěji neoficiální příjem atraktivních zahraničních TV programů. Moduly Aston (Seca), Viaccess či Irdeto jsou již stálým sortimentem mnoha prodejců satelitní a anténní techniky. Nejzajímavější možností je ovšem projekt DS9. O projektu DS9 jste si na stránkách Parabola.cz mohli přečíst již několik článků. Připomeňme, že díky projektu DS9 můžeme na jedné přístupové kartě přijímat programy až z pěti kódovacích systémů (Irdeto, BetaCrypt, Viaccess, Seca Mediaguard a Nagravision). Pro úspěšné dekódování je třeba mít digitální box Humax IRCI-5400 (dnes Humax IRCI-5400Z). Na tomto přijímači lze bez větších problémů za použití např. tzv. Silver karty přepínat mezi programy z různých kódovacích systémů (za předpokladu, že máme v přijímači nainstalovaný patch podporující 'autoswitch').Další zajímavý přijímač pro tento účel přidala korejská firma - Hyundai - model HSS-1000IR. Ten lze podobně jako Humax 5400 softwarově patchnout a přijímat tak programy v rámci projektu DS9.

FrewCam2-018Uvedené přijímače v rámci příjmu DS9 donedávna neměly vážnou konkurenci. Moduly Irdeto upravené na FreeCam, které byly dosud na trhu, neuměly přijímat programy v systému Nagravision a PPV kanály v systému Seca Mediaguard, takže v jiných receiverech nebylo možné kompletní DS9 přijímat.

Od začátku února je všechno jinak. Byla uvolněna nová softwarové verze 'FreeCam2-018', která může být nahrána do některých verzí modulů IRDETO a která přinesla výrazné změny. Majitelé takřka všech přijímačů s CI slotem tak mohou konečně využít možností projektu DS9 a přijímat pomocí těchto modulů na jedné kartě velké množství kódovaných programů až v pěti systémech - Irdeto, BetaCrypt, Viaccess, Seca Mediaguard a Nagravision.

Nastavení modulu
Modul se po vložení do přijímače hlásí jako FreeCAM2-018 (obr.č.1) a obsahuje tyto položky (obr.č.2): Status, Messages, Goodies, Key board a Quit. Pod položkou GOODIES nalezneme nejdůležitější položky. Najdeme zde názvy DEBUG, ECM a EMU. Ve správné kombinaci těchto položek je možné přijímat na jedné kartě '5v1'. Při jiném nastavení je možné využít modul pro příjem paketu Premiere World bez jakékoliv přístupové karty.
Pro příjem paketů v Irdeto/ BetaCrypt je důležitá další základní položka - KEY BOARD. V tomto podmenu je možné vkládat nové kódy do modulu.

Závěr:
Nové, či upravené moduly fungují bezproblémově ve většině přijímačů na trhu s vestavěným CI slotem pro externí dekodéry. Zřejmě nejběžnějším spojením bude přijímač Humax 5500, vybavený vestavěným dekodérem Cryptoworks pro Czechlink či UPC Direct (případně doplněný přepínačem karet) a výše popsaného modulu s kartou, nebo v jiných přijímačích se dvěma sloty kombinace dvou modulů (Cryptoworks + FreeCAM2-018). V přijímačích HUMAX 5100, 5300, 5500, 5600 a Nokia 9600 moduly fungují bezvadně, v Nokia 9800 s vestavěným dekodérem Viaccess nejdou programy viaccess a kiosky. Modul by měl ale v podstatě chodit ve všech receiverech, které mají CI.


Pokud máte zkušenosti s různými typy přijímačů a tímto modulem, napište svoje postřehy do reakcí na tento článek i pro ostatní čtenáře.
Na českém trhu je v současnosti omezené množství zcela nových modulů FreeCAM2-018. Jedná se však zřejmě o poslední evropské zásoby starší verze modulů IRDETO, které už se tři roky nevyrábí, upravených pro DS9. Všechny staré moduly v 3, v 4.6, 4.7, 4.8 lze preflešovat. V novějších modulech vyšší řady tato úprava není většinou proveditelná. V irdetoeuro modulech jde pouze alphacrypt, ale ten chodí v režimu 5in1 pouze v Nokii 9600 s upravenym sw DVB2000 v. NOM1.1 a 1.2.
Z důvodu zvýšeného zájmu o starší typy modulů lze očekávat v nejbližší době i nárůst jejich ceny.

Parabola.cz

Vybrané články