TereBox T2

Česká televize otestuje HDTV před rokem 2010

| Tisk

ilustrační obrázek Česká televize (ČT) plánuje otestovat vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) před rokem 2010. Tedy před termínem, který byl dříve stanoven jako rok možného spuštění HD vysílání ČT. "Oficiální termín však stanoven není", upřesňuje Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize. "V první fázi půjde o zkušební vysílání, a to by mělo být zahájeno dříve než v roce 2010", říká na dotaz serveru parabola.cz Štěpán Janda. Podle něj zatím není rozhodnuto, co ČT bude v HD zkušebně vysílat.

"Nelze vyloučit, že pro (řádné vysílání - pozn. redakce) HD bude připraven i jiný obsah, než jsou současné čtyři kanály ČT", popisuje plány Štepán Janda. "Žádné definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo. Bližší informace budou pravděpodobně známy nejdříve koncem letošního roku", dodává Š. Janda z tiskového oddělení České televize.

ČT má již představu o tom, kde bude ve vysokém rozlišení vysílat. "Pro prvotní spuštění vysílání v HD bude využito satelitní vysílání", konstatuje Š. Janda. Česká televize může svůj plánovaný HD program šířit na satelitu Astra (23,5°E) v rámci paketu CS LINK, kde má blokovanou kapacitu pro další programy a služby.

Zkušební HD vysílání spustila ČT v IPTV platformě O2TV společnosti Telefonica O2 Czech republic v červnu letošního roku. V HD firma nabídla program ČT1. Nešlo ale o přímé HD vysílání, nýbrž "jen" o konverzi SD signálu do HD. "O ukončení experimentu ještě nebylo rozhodnuto. Spolupráce s O2TV tedy zatím pokračuje," říká serveru parabola.cz Štěpán Janda z ČT. "Technické zkoušky jsou víceméně ukončeny a vyhodnocuje se kvalita výsledného vysílání u konkrétních pořadů," dodává Štěpán Janda.

HD vysílání ARD, ZDF i ORF v roce 2010

Podobně jako ČT, plánují německé veřejnoprávní kanály ARD a ZDF a rakouská veřejnoprávní ORF vysílání ve vysokém rozlišení až na rok 2010. Televize ARD a ZDF zahájí pravidelné HD vysílání u příležitosti konání zimních olympijských her ve Vancouveru. Technické zkoušky proběhly koncem srpna a začátkem září letošního roku u příležitosti konání veletrhu IFA. Divákům na několik dní nabídla v HD kvalitě filmový kanál Eins Festival.ORF hodlá spustit HD program v roce 2010. První HD přenosy nabídne již v příštím roce - půjde o přenosy z letních olympijských her z Pekingu a fotbalové Euro 2008, které společně pořádají Rakousko a Švýcarsko.

Koncem letošního roku spustí kanál ve vysokém rozlišení HD Swiss švýcarská veřejnoprávní SRG SSR. V HD formátu vysílá již britská BBC. Od srpna příštího roku bude v high definition TV pravidelně vysílat i nový sportovní kanál Slovenské televize. Nabídne jej v SD i HDTV. V HD vysílají i komerční televize a placené kanály.

Martin Vyleťal

Vybrané články