TereBox T2

TV Nova v HD končí v paketu CS Link

| Tisk

logo Zkušební vysílání programu TV Nova ve vysokém rozlišení končí v satelitní distribuční a DTH platformě CS Link na satelitu Astra (23,5°E). Signál Nova HD bude v této satelitní službě odpojen o půlnoci z 31.1. na 1.2.2008. Satelitní diváci tím přijdou o vůbec první HD program v českém jazyce.

Důvody k ukončení HD vysílání Novy na satelitu nebyly zveřejněny. TV Nova na dotaz serveru parabola.cz k ukončení vysílání svého HD programu na družici do vydání článku nevyjádřila. Podle neoficiálních informací je důvodem k zastavení HDTV vysílání televize v CS Linku nedohoda mezi společnostmi T-System Pragonet a provozovatelem TV Nova ohledně ceny za pronájem transpondérové kapacity na další období. Součástí jednání prý byl i přechod z testovacího na řádné HD vysílání Novy v této platformě a tím i nabídka standardních cen za kapacitu na transpondéru.

Ukončení HD vysílání Novy na satelitu není dobrou zprávou pro nikoho. Diváci přicházejí o HD signál televize, která ještě donedávna nepodporovala digitalizaci. Vše se ale změnilo vybudováním nového zpravodajského HD centra, odkud se dnes vyrábí a vysílá i nejsledovanější zpravodajská relace v zemi - Televizní noviny. Opravdový požitek divákům ale televize přinesla až zkušebním vysíláním ve vysokém rozlišení v pozemní DVB-T síti Czech Digital Group a později i na satelitu v CS Linku. V CDG stanice Nova HD skončila začátkem ledna, nyní končí i na satelitu. Česko tak nebude mít na satelitu svůj HD program. Dokonce nás tak předstihla i Albánie, kde součástí placené televize se vysílají již 2 programy v high-definition-TV.

Od pátku 1.2.2008 bude na paketu CS Link na družici Astra 1E volná kapacita o velikost cca 6 MBit/s. Tento prostor neposlouží pro vylepšení technické kvality stávajících programů, nýbrž pro případné nové televize, které se rozhodnou vysílat přes satelit a zvolí si platformu CS Link.

parametry TV Nova v HD do 31.1.2008:

logo satelit: Astra 1E (23,5°E)
kmitočet: 11,992 GHz
polarizace: horizontální
SR: 27500


FEC: 3/4
norma: DVB-S
kompresní formát: MPEG-4
kódování: CryptoWorks (CAID 0D0F - Gital, 0D03 - TRADE and TECHNOLOGY)

TV Nova v HD byla dostupná všem majitelům dekódovacích karet společností Gital a TRADE and TECHNOLOGY, kteří mají aktivován tarif s programem TV Nova.

Zda a kdy se Nova v HD opět objeví na satelitu není známo. V kuloárech se hovoří o možném vysílání přes nový telekomunikační satelit Thor 5, který bude vynesen 10. února letošního roku. Thor 5 bude sloužit na pozici 0,8°W, poblíž družice Intelsat 10-02, kde vysílá nadnárodní placená televize Digi TV působící v celkem 6 krajinách, včetně České republiky a Slovenska. TV Nova v HD by pro Telenor mohl být atraktivním zpestřením nabídky na pozici okolo 1°W. Signál by ale musel kódovat a mimo Digi TV by uplatnění nenašel. Podle posledních průzkumů přijímá programy ze satelitu okolo 20 procent českých domácností. Stále je tu tak prostor oslovit zbylé domácnosti například novou satelitní platformou - např. právě z pozice 1°W.

Martin Vyleťal

Vybrané články