Quantcast

Canal Digitaal mění transpondér s HDTV kanály

| Tisk

logo Satelitní placená televize Canal Digitaal Satelliet s programy ve vysokém rozlišení (HDTV) mění na satelitu Astra 1E transpondér. Změna se dočasně dotkne i některých budoucích abonentů služby Skylink, kteří si zajistí předplatné HD kanálu Brava HDTV.

Canal Digitaal v průběhu minulého týdne uvedl do provozu nový transpondér (parametry jsou uvedeny níže) na družici Astra 1E na pozici 23,5 st. východně a přenáší stejné HD programy jako jsou k dispozici na kmitočtu 11,778 GHz, polarizace vertikální, SR 27500, FEC 9/10, DVB-S2 - tedy Discovery HD Europe, National Geographic Channel HD Nederland, Voom HD a Brava HDTV. Všechny stanice používají systém podmíněného přístupu Seca Mediaguard 2, Brava HDTV je v rámci simulcryptu zakódován i systémem CryptoWorks pro zákazníky Skylink v České republice a na Slovensku.

obrázek
▲ Obr č. 2 - Pokrytí transpondéru Canal Digitaal s programem Brava HDTV ze satelitu Astra 1E (starý i nový transpondér) (zdroj: SES Astra)

Paket Canal Digitaal se stěhuje z freq. 11,778 GHz na 11,856 GHz z důvodu technických problémů se starým transpondérem. Vedle změny kmitočtu k žádným změnám nedochází. Pokrytí zůstává přibližně stejné a to je právě ten největší problém. Oba kmitočty používají směrovaným footprint na západní Evropu (viz. obrázek). Signál ve střední Evropě poměrně rychle slábne. Zatímco v České republice je příjem transpondéru možný s parabolami o průměru 60 cm, na východním Slovensku příjem transpondéru vyřeší parabola o větších rozměrech (zhruba 120 cm).

Zájemci o HD nabídku z východního Slovenska a konkrétně o HD program Brava HDTV budou mít dvě možnosti - buď si pořídí parabolu většího průměru (pokud ji už nevlastní) nebo vyčkají na změnu satelitu. "K tomu by mělo dojít v lednu nebo únoru příštího roku," uvedl pro server parabola.cz Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti Trade and Technology (TradeTec). Satelit Astra 1E je již na konci své očekávané životnosti a začátkem příštího roku bude nahrazen jiným - s přihlédnutím k výsledku startu nosné rakety Proton se satelitem Astra 1M, určený pro 19,2°E, bude rozhodnuto, jaký satelit bude sloužit na 23,5°E. Aktuálně se hovoří o přesunu družice Astra 1G z pozice 19,2°E na 23,5°E, tedy satelitu, který má již odslouženo 11 let (!) a jeho životnost je odhadována na 15 let. V závěru roku 2009 bude v provozu na 23,5°E nový moderní satelit Astra 3B, který vyřeší neustálé přesuny programů a paketů z jednoho staršího satelitu na jiný.

technické parametry nového transpondéru Astra 1E paketu Canal Digitaal:
obrázek satelit: Astra 1E (23,5°E)
kmitočet: 11,856 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500


FEC: 5/6
norma: DVB-S2
modulace: QPSK
network ID: 3
transponder ID: 3208
programy: Discovery HD Europe, National Geographic Channel HD Nederland, Voom HD, Brava HDTV

Společnosti Towercom a Trade and Technology (TradeTec) zahájily spolupráci s Canal Digitaal letos v létě. Na základě této spolupráce mají zákazníci služby Skylink na Slovensku i v České republice k dispozici panevropský sportovní program Eurosport s českým komentářem z pozice 19,2°E. Dalším společným programem Skylink a Canal Digitaal bude stanice Brava HDTV a v brzké době také Eurosport HD.

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články