TereBox T2

Spray TV - základní technické informace

| Tisk

logo Na český trh s digitálním pozemním vysíláním přichází nová služba - SPRAY TV. Nabízí balík 23 digitálních SD programů, 3 HD programy a rozhlasové stanice. Vysílání je nyní dostupné v lokalitách Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Jihlava, Hodonín a Olomouc. Nová placená služba SPRAY TV je vhodná pro individuální i společný televizní příjem (rozšíření nabídky STA). Je určená především zájemcům, kteří si chtějí rozšířit a obohatit současnou nabídku programů pozemní digitální televize. Poskytovatelem je společnost SELF servis s.r.o. , provozovatel služeb Moravianet.cz.

Programová nabídka TV a rádiových programů je rozdělena do čtyř cenových hladin:

1) Základní za 200,-Kč měsíčně
TV programy
• ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport,
• Nova, Prima, Nova Cinema,
• Z1, TV Barrandov,
• CS film / CS film mini, Minimax/Animax, Viasat explorer/Spice, Discovery, National Geographic, The History Channel, Jetix, FILM+, AXN, TV Noe, Óčko, Eurosport, MGM, Sport5, F&H, TV Public (infokanál), (datové toky jsou u všech programů vyšší než 4 Mbity).
Rádiové programy
• ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava,
• ČRo 4 – Radio Wave, ČRo D-dur, ČRo Leonardo, ČRo Rádio Česko

2) Rozšířená za 150,-Kč měsíčně
• Eurosport HD,
• The History Channel HD.

3) HBO 200,-Kč měsíčně
• HBO HD.

4) Kompletní nabídka za 550,-Kč měsíčně.

Rozšířenou nabídku a nabídku HBO nelze objednat samostatně, ale pouze jako doplněk základní nabídky. SPRAY TV je službou předplacenou. Odebírání služeb lze libovolně přerušit na období jednoho měsíce až jedenácti kalendářních měsíců jdoucích po sobě.

Programová nabídka služby SPRAY TV se bude pružně přizpůsobovat vývoji digitalizace pozemního TV vysílání. V lokalitách, kde bude digitalizace pozemního TV vysílání dokončena a kanálové obsazení nebude kolidovat s pozemním DVB-T, mohou být z nabídky SPRAY TV vyjmuty programy vysílané v síti pozemních TV vysílačů v dané oblasti (tj. například MUX 1 s programy ČT, MUX 2 s programy NOVA, PRIMA, Nova Cinema atd.) a na uvolněné přenosové kanály budou umístěny další digitální TV programy, jejichž vysílací práva vlastní společnost Self servis s.r.o. Vzhledem k tomu, že služba SPRAY TV je koncipována jako doplněk pozemního digitálního TV vysílání a její příjem je uskutečňován stejným set top boxem, mají zájemci v uvedených lokalitách mimořádnou příležitost si zajistit cenově přijatelnou kvalitní a postupně se rozšiřující programovou nabídku programů.

Základní technické informace

Služba SPRAY TV je vysílána v pásmu DVB-MT (dříve označovaném jako MMDS) na frekvenci 2,252 - 2,3 GHz. Na straně uživatele je signál z vysílače přijímán speciální televizní anténou, která kromě příjmu uskutečňuje konverzi přijímaných TV kanálů do televizního UHF pásma. Pro příjem televizních programů je nezbytná přímá viditelnost antény na vysílač.


logo
Obrázek 1 - Mikrovlnné digitální televizní vysílání programů SPRAY TV

V současné době jsou k dispozici dva typy antén (konvertorů), které převádí vf signály z pásma DVB-MT do UHF pásma. Jejich vlastnosti jsou obsaženy v této tabulce:

TypVstupní
kmitočet [MHz]
Výstupní
[kmitočet MHz]
NF
[dB]
Zisk
[dB]
Zisk antény
[dB]
A2252 - 2300486 – 534
(K23 - K28)
2,43213 nebo 18
B510 – 558
(K26 – K31)


logo
Služba SPRAY TV využívá stejnou digitální modulaci (OFDM), která je použita u digitální pozemní televize DVB-T. To znamená, že po konverzi TV kanálů do UHF pásma lze k příjmu programů SPRAY TV použít přijímač pro pozemní digitální TV, tzv. set-top-box DVB–T, který je vybaven dekódovacím systémem placené televize CONAX. Propojení přijímače (set-top-boxu) s TV je znázorněno na obr.2.


logo
Obrázek 2 – Možnosti propojení přístrojů při příjmu programů SPRAY TV.

Uživatel, který si objedná TV programy s vysokým rozlišením HD, musí k příjmu použít přijímač (set-top-box), který je vybaven dekodérem MPEG 4.

Pro potencionálního zákazníka jsou tato řešení výhodná především v tom, že příjem programů pozemní digitální TV a programů služby SPRAY TV uskuteční s jediným přijímačem a použitím dvou antén (klasickou pozemní a mikrovlnnou).

Individuální příjem DVB-T a SPRAY TV


logo

Příklad zapojení SPRAY TV do společné antény


logo

Ve společných anténách je v hlavní stanici jedna anténa, jednotliví uživatelé, kteří v domě mají o službu zájem, mají podepsány individuální smlouvy a vlastní individuální set top boxy podle svého výběru.

V současné době jsou pro SPRAY TV určeny dva podporované modely přijímačů:

1. HD, SD - Arion AT – 2410 VHD je určen pro zákazníky, kteří si přejí přijímat i TV programy ve vysokém rozlišení HDTV.


logo

2. SD - HANDAN VT-3100 MPZB umožňuje příjem TV programů ve standardním rozlišení.

logo


Oba přijímače budou zákazníkům dodány včetně spárované dekódovací karty.

3. HD,SD - k moderním TV přijímačům (LCD a Plazma), které jsou vybaveny tunerem DVB-T a slotem pro dekódovací modul, stačí pořídit dekódovací modul Technisat TechniCrypt CXV se spárovanou dekódovací kartou (samozřejmě i mikrovlnnou anténu).

logo
Příjem signálu SPRAY TV v současných lokalitách je čistě individuální. V počátečním rozhodování mohou zájemcům pomoci mapy pokrytí měst i okolních obcí Plzeň, Praha, Jihlava, Brno, Hodonín, Olomouc, Ostrava, ale zobrazené možnosti příjmu jsou pouze orientační. Signál může být přítomen i v nevyznačených místech v dané lokalitě. Naopak místa vyznačená jako vhodná pro odebírání služeb SPRAY TV nemusí vždy zaručovat bezproblémový příjem (např. vysoké budovy před anténou směrem k vysílači). Proto je důležité před objednáním služby oslovit Partnery SPRAY TV a montážní techniky (v uvedených lokalitách montážní služby poskytují např. Omko Digital a.s. a další) a nechat v místě bydliště prověřit dostupnost kvalitního signálu.

Objednání služeb je možné na webu www.spraytv.cz (od března 2009), nebo na stránkách Partnerů. Zájemce je následně osloven montážní firmou, která ověří signál v místě příjmu. Zájemce zakoupí některý z kompletů SPRAY TV (Handan SD + anténa orientačně 4500 Kč, Arion HD + anténa asi 8000 Kč, modul + anténa asi 4000 Kč – ceny se mohou měnit podle kurzu EUR i USD). Montáž není zahrnuta, cena montáží se může lišit podle místních podmínek a složitosti zapojení. Zájemce zároveň obdrží dekódovací kartu, za kterou zaplatí depozit 300 Kč.Následujících 10 dnů má umožněn příjem SPRAY TV zdarma. Během této doby odešle vyplněnou smlouvu a po zaplacení měsíčního poplatku podle zvolené nabídky mu je tato aktivována na první měsíc (podle zaslané částky je spuštěna konkrétní nabídka, která může být v různých měsících i jiná). Uživatel nemusí využít (zaplatit) službu každý měsíc, má možnost přerušení až na 11 měsíců jdoucích po sobě.

SPRAY TV je zajímavým rozšířením možnosti příjmu digitální televize. Provozovatel této služby nabízí za výhodný měsíční paušál kvalitní příjem mnoha programů digitální televize i v oblastech, kde nové pozemní digitální vysílání ještě není, v místech se zavedeným vysíláním už běžné nabídky DVB-T je navíc možnost rozšíření o další programy. Předpokladem je další rozšiřování, změny nabídky podle aktuálního vývoje digitalizace (nové programy), nebo požadavku uživatelů. Provozovatel služby SPRAY TV (Self Servis s.r.o.) disponuje nejmodernějšími technologiemi v oblasti digitálního vysílání, má kvalitní 24 hodinové dohledové centrum a provozuje zákaznický servis. Předpokládaný ostrý start služby je 1.3.2009.

Pro zajištění bezproblémového příjmu SPRAY TV je nezbytné využít služeb odborné montážní firmy, která garantuje správné zapojení a funkci zařízení, s ohledem na případné reklamace příjmu služby. Při montáži zařízení do společných televizních antén je vždy nutné využít služeb specializované firmy.

Objednávky ze všech lokalit vysílání SPRAY TV je možné už nyní registrovat na této adrese. Omko Digital, a.s. se stala první firmou, která službu Spray TV začala nabízet. Další informace získáte na adrese spraytv@omko.cz, případně na telefonu 544528236.

redakce

Vybrané články