Quantcast

Disney: Plánujeme verzi Disney Channel pro ČR a SR

| Tisk

logo Za pouhý týden - tedy 19. září 2009 zahájí na našem trhu vysílání televize Disney Channel. Ta nahradí stávající program Jetix, který je postupně stahován z jednotlivých regionů a nahrazován značkovými kanály Disney Channel, respektive Disney XD. Na našem trhu to bude Disney Channel. Co můžeme očekávat od této televize a jaké má provozovatel další plány. To jsou některé z témat, kterým se věnuje rozhovor parabola.cz. Na otázky webu odpovídal Maciej Bral, viceprezident a generální ředitel Disney Channels pro střední a východní Evropu.

Parabola.cz: Provozovatel kanálu Jetix se na českém, slovenském a maďarském trhu rozhodl rebrandovat stanici Jetix na Disney Channel. Proč právě na Disney Channel a ne třeba na Disney XD jako v některých jiných zemích Evropy?

Maciej Bral, Disney Channel: Teď je ta správná chvíle, abychom přišli do regionu střední a východní Evropy. Je to součást naší obchodní strategie. Chceme našim divákům v České republice a na Slovensku poskytnout to nejlepší, co přináší Disney, to znamená magii a bysnys a toho lze využít jen pokud využijeme Disney Channel. Bude přinášet obsahový mix toho, co Disney nabízí. Vezmeme si to nejlepší z Jetix jako je třeba H2O či Lazy Town a k tomu přidáme další vynikající snímky jako je například Hannah Montana, Jonas nebo Muzikál ze střední a k tomu úžasný animovaný seriál Phíneas a Ferb. Vedle nich nabídneme směsici filmů - například v sobotu 19.9.2009 zahájíme vysílání filmem Hledá se Nemo. Tím se nám podaří nabídnout největší možnou, nejbohatší a nejkomplexnější nabídku, která bude jak pro děti, tak i pro jejich rodiny. Program Disney XD se zaměřuje především na chlapce a ta jeho programová nabídka by tolik nepotěšila třeba matky nebo dívky. Přicházíme do České republiky s tím nejlepším, co Disney nabízí na světě - přinášíme animované seriály, filmy z produkce Disney Channel a další.

Jetix byl určen především dětem školního věku. Rozšíří Disney Channel svůj záběr i pro jiné věkové skupiny diváků?

Zaměříme se na děti a rodinu. Pro předškoláky (2 až 5 let) máme blok pořadů a další blokem pro děti se zaměříme na diváky ve věku od 6 do 14 let.

obrázek
Maciej Bral, viceprezident a generální ředitel Disney Channels pro střední a východní Evropu
Jak bude vypadat vysílání Disney Channel? Nebudou se muset rodiče bát pustit svým dětem vysílání Vaší stanice?

Našemu programu říkáme: Program, který schválila maminka. V různých denních dobách najdou různé věkové kategorie dětí na našem programu obsah, který bude velice pozitivní a má úctu k tradičním hodnotám a který je schválen rodiči.

Jak se bude odlišovat Disney Channel pro český, slovenský a maďarský trh odlišovat od verze, která se vysílá například u našich severních sousedů v Polsku?

Program Disney Channel v Polsku je úplně jiný. Pokud se jedná o obsah, je to také úplně jinak. Verze pro ČR zahrnuje všechny možné žánry a navíc se zaměřuje na ty diváky, o kterých jsem se zmínil. V Polsku máme dva kanály - jeden se zaměřuje na dívky a druhý na chlapce. Jinými slovy program pro ČR je ta nejlepší kompilace a to znamená jinou programovou skladbu. Naším programem chceme být tady populární jak u chlapců, děvčat, tak i u rodin. Aby se nám podařilo zasáhnout širší publikum, musíme přijít s širší, komplexnější nabídkou, takže zde bude více blockbusterů, více animovaných seriálů, více seriálů jako takových a filmů z původní produkce Disney Channel. Když se podíváte na programovou nabídku Disney Channel v Polsku a České republice, tak by se dalo říci, že ty největší trháky v programu zůstanou a budou pro obě země stejné. Bude tam například Hannah Montana, Muzikál ze střední či Jonas.

Bude Disney Channel vysílat klasickou animovanou a hranou tvorbu Disney? Mám na mysli například animované seriály s postavičkami jako je Mickey Mouse, Kačer Donald, pes Pluto...?

Ano, budeme je vysílat. Divákům nabídneme takový retro pohled do tvorby Disney.

obrázek V jakém rozsahu ji nabídnete?

Těžko říci časový rozsah. Rád bych zdůraznil jednu věc. Disney Channel, který tu máme dnes, je pro dnešní děti a my chceme, aby byl obsah relevantní. Nebudeme primárně vysílat pořady, které třeba já znám z produkce Disneyho a vysílaly se, když jsem byl já i Vy mladý. Chceme, aby se ve vysílání televize viděly dnešní děti. Čas od času přineseme retro sérii pořadů ale nebude to převažovat.

Disney Chanel bude společná verze pro český, slovenský a maďarský trh. Uvažujete o verzi, která bude určena jen pro česko-slovenský trh?

Ano, jakmile to bude technicky možné. Nyní se jedná o technický zádrhel. V současné době máme jeden signál pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Ve chvíli, kdy se podaří rozdělit signál, to bude možné.

O rebrandingu Jetix na Disney Channel se dozví divák zatím jen z vysílání stanice Jetix. Plánujete reklamní kampaně, kterými byste podpořili příchod nové značky na náš trh?

Kampaň plánujeme do printových, online médií a také billboardy.

Pozorujete změny a preference pořadů u diváků v době ekonomické krize? Jiné priority v programové nabídce?

Z toho, co je mi dostupné, změny nepozoruji. Já myslím, že se to nezměnilo právě proto, že pořád razíme stejné hodnoty - to znamená, to aby se člověk mohl vyjádřit, oslavujeme rodinu, snažíme se, aby děti věřili sami v sebe a každý se v tom může najít, to znamená, že každý si může najít něco pro sebe humorné, akční, dobrodružné pořady, sociální aspekt, takže to je něco, co zůstává konstantní a to pořád táhne diváky ať už je situace dobrá nebo špatná bez ohledu na jazyk, kontinent, kde žijete, městě, kde žijete. Pořád je to stejné.

Na našem trhu působí ještě jeden kanál pod značkou Jetix a to Jetix Play. Co bude s tímto kanálem do budoucna? Plánujete jej zařadit do rodiny kanálů pod značkou Disney?

Uvažujeme o tom. Zaměřujeme se na jednotlivé trhy. Jdeme z trhu a na trh a řešíme to podle daného místa, kde jsme. Otázkou je, co s kanálem. Je možné, že jej budeme transformovat na Disney XD či jiný kanál Disney. Je to spíše otázka na příští rozhovor. Teď se chceme zaměřit na to, že zde zavádíme nový kanál a to je Disney Channel.

Plánuje Disney další kanály pro náš trh?

V současné době zavádíme klíčový kanál a ve chvíli, kdy uvedeme na trh Disney Channel, budeme řešit další otázky jako je spuštění stanic Disney XD, Disney Cinemagic. Budeme se zaměřovat na Českou republiku a vytvářet pro ni strategii.Máte v plánu program Disney ve vysokém rozlišení (HDTV)?

Ano, už jej provozujeme. Například ve Francii (platforma CanalSat na Astře – pozn. redakce). Většina obsahu už je v HD. Jsme připraveni dodávat filmy či vysílání a záleží to na příležitostech.

A spuštění HD kanál Disney v Česku?

Možnost spuštění HD kanálu nevylučuji.

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články