ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

Skylink: Všechny novinky v MPEG-4, včetně HBO Comedy a jen na nových kartách

| Tisk

logo Satelitní platforma Skylink dozná v nejbližší době dalšího rozšíření programové nabídky. Diváci se dočkají řady nových stanic ve standardním i vysokém rozlišení (SD i HD), které budou výhradně v kompresním formátu MPEG-4 a pouze dostupné na nových kartách Irdeta (ICE a Irdeto). Řekl v rozhovoru pro web parabola.cz Jaromír Glisník, šéf platformy.

Parabola.cz: Na nejbližší dny a týdny chystáte pro své zákazníky řadu novinek. Můžete prozradit, co jste si pro klienty přichystali?

Jaromír Glisník, TradeTec (Skylink): Máte pravdu. Několik měsíců pracujeme na několika projektech, které významným způsobem rozšíří rozsah našich služeb zákazníkům Skylinku. Nejedná se jen novinky v programové nabídce, ale také v rozsahu poskytovaných služeb. Naši zákazníci se rozhodně mají na co těšit.

foto: Jaromír Glisník Plánujete také přesuny programů na jiné transpondéry. O jaké přesuny se bude jednat a proč k těmto změnám dojde?

Jak víte, právě jsme oznámili, že od počátku dubna rozšíří naši satelitní kapacitu nový transpondér. Bude se jednat o první transpondér, který bude společnost Towercom uplinkovat z Prahy-Barrandova, kde během příštích měsíců vyroste nová vysílací stanice. Na tento transpondér se přesunou naše programy, které mají zdroj signálu v Praze a až dosud se jejich modulace musela přenášet z Prahy na naši bratislavskou uplinkovou stanici. Na novém transpondéru budeme vysílat programy Nova, Nova HD, Nova Sport HD, TV Barrandov, Golf Channel, Retro Music Television a další.

Jak dlouho bude trvat souběh na starých a nových kmitočtech?

S výjimkou Novy, která bude v souběhu mnohem delší dobu, se bude jednat o cca dva týdny.

Proč jen tak krátkou dobu?

Satelitní kapacitu, která bude přesunem programů uvolněna na původních frekvencích, využijeme pro rozšíření naší programové nabídky.

Z jakého důvodu jste se rozhodli vysílat vlastní modulaci programu TV Nova ve standardním rozlišení?

Možná si vzpomínáte, že koncem loňského roku zveřejnil CS Link plán na změnu FEC transpondéru, kde Nova dosud vysílá. Stálo nás hodně úsilí přesvědčit CS Link, že takovouto změnu bez duálního vysílání není možné dělat, natož v prosinci. Pochopili jsme, že vysílání nejsledovanější české stanice musíme mít pod kontrolou. CS Link bude moci naši distribuci Novy využívat a vytvořit si tak podmínky pro změnu FEC na původním transpondéru, a to bez většího nepohodlí zákazníků. Zastávám názor, že v technické oblasti by si měli konkurenti pomáhat.

Bude na pozici "Novinka HD" program Barrandov HD?

Kdybychom chtěli nyní zveřejnit, o jakou stanici se bude jednat, nevolili bychom tajuplný název Novinka HD ale název této stanice. Na zveřejnění této novinky si naší zákazníci a Vaši čtenáři budou muset ještě počkat.

Po přesunu programů na nový transpondér se Vám uvolní kapacita pro nové programy… Jaké nové stanice se na uvolněné kapacitě objeví? Kolik nových programů zařadíte?

Na uvolněné kapacitě se objeví jak HD tak SD programy. Konkrétnější prozatím nemohu být, jednání dosud nejsou uzavřena.

Rozšíříte o nové programy stávající balíčky Multi a HD Plus?

Ano, některé z našich balíčků čeká rozšíření a připravujeme úplně nový cenově výhodný balíček. Rozšíření naší nabídky bude motivovat naše zákazníky ke koupi HD přijímače. Naše HD nabídka dozná velmi významných změn.

Plánujete zařadit do nabídky i nové prémiové kanály?

Ano, do naší nabídky zařadíme program HBO Comedy.
Kdy začnete nabízet nové placené programy?

Oficiální start nové nabídky je stanoven na 1. května. Většina programů však bude spuštěna již během dubna.

V jakém formátu budou nové SD programy poskytovány? V MPEG-2 nebo MPEG-4?

Bez výjimky v MPEG-4.

Budete po přidání nových programů upravovat ceník a zdražovat?

Jak už jsem uvedl, naši nabídku rozšíří nový cenově výhodný balíček a dojde i k jedné změně v ceníku stávajících služeb.

Zachováte stávající model pay-tv – nebude nutné si prémiové kanály objednávat k základnímu balíčku programů?

Žádné podobné změny nepřipravujeme, koncept naší placené nabídky zůstane zachován.

Skylink zahájil spolupráci s bulharským providerem Satellite BG. Již několik dní testujete jejich programy ve vysokém rozlišení. Jak dopadly technické testy?

Technické testy probíhají k naší spokojenosti a jsem moc rád, že i bulharští kolegové si naši spolupráci pochvalují.

Skylink u HD programů Satellite BG překvapivě použil jen systémy podmíněného přístupu ICE a Irdeto karet. Znamená to, že majitelé starých karet CryptoWorks budou mít smůlu? Budou si muset vyměnit kartu, budou-li chtít vidět nové stanice? Za jakých podmínek bude probíhat výměna karet kvůli možnosti příjmu nových stanic?

Jak víte, CryptoWorks je na konci životnosti a současně se stal snadným cílem útoků pirátů. Uživatele našich karet CryptoWorks nebudeme nijak omezovat, o žádné ze svých programů nepřijdou. Poskytneme jim však časově omezenou příležitost své karty bezplatně vyměnit za karty Irdeto/ICE a získat tak přístup k mnoha programovým novinkám. Podmínky této akce budou včas zveřejněny.

Znamená to tedy, že všechny novinky nebudou dostupné i na starých kartách pracujících pouze v systému CryptoWorks (CAID 0D03, 0D70)?

Programové novinky budou přístupné na kartách ICE a Irdeto nikoli na starých kartách CryptoWorks. Jejich uživatelé budou však moci využít naší nabídky bezplatné výměny.

Jedna série přístupových karet Skylink byla hackery prolomena. Jak tuto situaci vnímáte a jaké budou další Vaše kroky v zabezpečení programů před neautorizovaným příjmem?

Již delší dobu máme důkazy o tom, že nikoli jednu sérii, ale jakoukoli naši kartu CryptoWorks je možno modifikovat pro pirátský příjem. Tato skutečnost sama o sobě velké nebezpečí neznamená. Do vážných problémů bychom se však dostali, jakmile by se pirátství rozrostlo do masových rozměrů na komerčním základě. Společně s Irdetem pracujeme na scénáři, kterak komerční nasazení pirátských karet zkomplikovat a oddálit.

Kdy začnete s výměnou karet?

Časový plán plošné výměny karet CryptoWorks dosud nemáme stanoven. Nepředpokládám, že k plošné výměně dojde v letošním roce. Je však možné, že ji letos zahájíme.

Jak víte, na trhu je již delší dobu ICE karta Výměna, která funguje jak v dekodérech CryptoWorks tak v dekodérech Irdeto. Její prodej budeme i nadále podporovat a motivovat naše zákazníky k její koupi. Podotýkám, že se nejedná o nucenou výměnu. Je pouze na rozhodnutí zákazníka, zda si kartu Výměna pořídí nebo bude čekat na plošnou výměnu.

V jakém termínu pravděpodobně dojde k vypnutí původního (starého) systému CryptoWorks?

Nedovedu si představit, že bychom na počátku roku 2013 – tedy po ukončení podpory CryptoWorksu ze strany Irdeta – měli významný počet aktivních karet CryptoWorks. Budeme se snažit do té doby karty vyměnit a pokud přece jen jeden z našich systémů CryptoWorks zachováme, pak pouze pro neplacenou nabídku. Do té doby ovšem musíme počet aktivních CryptoWorksových karet redukovat na minimum, abychom je byli schopni – v případě havárie systému – okamžitě vyměnit. Tedy v řádu desítek tisíc kusů. Z provozního pohledu však považuji za lepší řešení dokončit výměnu karet do konce roku 2012 a systémy CryptoWorks vypnout.
Skylink nedávno zavedl do testovacího provozu novou funkci Surflock, která má pomoci v boji proti sdílení karet. Jaké máte s těmito testy zkušenosti?

Postupně sbíráme informace z trhu. Surf lock je zapnut pouze na kartách Irdeto/ICE, a to u placené nabídky, kterou má na těchto kartách aktivovánu přes 50 tisíc klientů. Z tohoto počtu jsme zaznamenali pouze 3 reakce zákazníků. Ve všech případech se jednalo o dotazy, jak budeme postupovat, nikoli o stížnost na nefunkčnost zákaznických zařízení. Informace o dopad na pirátské sdílení nemohu zveřejňovat. Z bouřlivých a emotivních diskusí na internetových fórech se však dá na leccos usuzovat.

Jaký je cíl SurfLocku? Má také znemožnit souběžné nahrávání více placených pořadů na HDD a PIP?

Surf lock je jedna z mála možností, jak omezit pirátské sdílení karet bez vynuceného párování přijímače s kartou. Nemá za cíl znemožnit nahrávání nebo PIP.

Budete SurfLock používat i nadále?Pirátské sdílení karet, kterým se rozumí poskytování placené nabídky mimo domácnost platícího zákazníka, je aktuálně téměř výhradně problémem CryptoWorksu. Celé paneláky i malá sídliště fungují díky tomuto technickému konceptu a již poměrně velká komunita pirátů si na sdílení založila výnosné nelegální podnikání. Vzhledem k tomu, že přecházíme na Irdeto, potřebujeme se před velmi nákladnou výměnou karet přesvědčit o tom, že se tento fenomén komerčního sdílení dá v systému Irdeto účinně omezit. A samozřejmě se to naučit. Proto budeme v testech i nadále pokračovat. Primárně samozřejmě na laboratorním systému, abychom naše zákazníky nerušili a piráty na naše další kroky nepřipravovali.

SurfLock je nasazen jen u nových karet ICE a Irdeto. Lze ji nastavit i na staré karty CryptoWorks?

Vývoj CryptoWorksu byl ukončen v roce 2007. Surf lock není v CryptoWorksem podporován.

Děkuji Vám za rozhovor.

Martin Vyleťal

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 27.05.2022 - Mechanik/mechanička - Jindřichův Hradec (Ref. č.: A6853) (Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec, Česká republika)
• 27.05.2022 - IT support (Ref. č.: A6976) (Plzeň, Plzeň, Česká republika)
• 27.05.2022 - Technik NDT (Ref. č.: A7065) (Plzeň, Plzeň, Česká republika)
• 27.05.2022 - Montáž kabelových svazků (Ref. č.: A2852) (Ostrov u Stříbra, Tachov - Kostelec, Česká republika)
• 27.05.2022 - Montáž/Obsluha stroje (m/ž) (Ref. č.: A6187) (Tachov, Česko)
• 27.05.2022 - Obsluha a seřizování strojů (Ref. č.: A5034) (Stříbro, Stříbro, Česká republika)
• 27.05.2022 - Mechanik do výroby za 35000 Kč/měsíčně (Brno) (Ref. č.: A7042) (Brno, Brno, Česká republika)
• 27.05.2022 - Senior Sales konzultant - digitální technologie (Ref. č.: A6827) (Brno, Brno, Česká republika)
• 27.05.2022 - Operátor/ka - montáže (Ref. č.: A5885) (Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec, Česká republika)
• 27.05.2022 - Technolog Elektro pro Opravy kolejových vozidel (Ref. č.: A6856) (Nymburk, Česko)
• 27.05.2022 - Elektrotechnik pro údržbu do provozu (Ref. č.: A7103) (Kladno, Kladno, Česká republika)
• 27.05.2022 - Obsluha výrobní linky (Ref. č.: A6120) (Jindřichův Hradec/Hamr, Okres Jindřichův Hradec, Česká republika)
• 27.05.2022 - Operátor/ka výroby (Ref. č.: A6547) (Prachatice, Prachatice, Česká republika)
• 27.05.2022 - Obsluha extruderových linek - výroba plastových desek - Tábor (Ref. č.: A7019) (Tábor, Tábor, Česká republika)
• 27.05.2022 - Technik výroby/Technolog (m/ž) (Ref. č.: A7109) (Tachov, Česko, Okres Tachov)