Quantcast

Jsme připraveni na rozšíření vysílání, říká provozovatel HOROR FILMu

| Tisk

logo Před týdnem na český a slovenský trh vstoupila vůbec první televize zaměřená na horory, mystery a fantasy s názvem HOROR FILM. O této nové stanici a dalších plánech je dnešní rozhovor webu parabola.cz s jednatelem Československé filmové společnosti, Leošem Pohlem, který stanici provozuje.

Parabola.cz: Na český a slovenský trh jste o Valentýnské noci představil nový filmový kanál HOROR FILM. Proč jste se rozhodl spustit kanál se zaměřením na horory, mystery a fantasy tvorbu?

Leoš Pohl: V oblasti placené televize u nás jsem to viděl jako jeden z mála výklenků na trhu filmových kanálů. Naději na úspěch mají pouze specializované kanály s odpovídající komunitou.

Jak dlouho vznikala televize HOROR FILM?

Nebudete věřit. Více jak tři roky. Stále jsme se domnívali, že na český trh přijdou obdobné kanály z větších mediálních skupin. Bez propojení na české/slovenské komunity s tímto zaměřením mohou však získat jen malou podporu zájmu.

Pro jakou cílovou skupinu diváků je Váš nový kanál určen?

Cílová skupina muži a ženy 18 – 34 let. Do 34 let je to adrenalin. Jak máte rodinu, strach se přesune jinam.

Kanál HOROR FILM je lokalizován do českého jazyka formou dabingu nebo titulků. V jakém poměru bude dabing:titulky?

Z pohledu zajištění filmů do podzimu letošního roku činí dabing více jak 80%.

HOROR FILM, podle ohlasů čtenářů parabola.cz, vyplnil mezeru na televizním trhu. Na druhé straně si řada diváků posteskla, že vysílání začíná až o půlnoci. Proč až tak pozdě?

Z hlediska zákona tento druh filmů je vhodné vysílat až po 22. hodině. Další roli sehrála volná kapacita pro satelitní distribuci. V časovém slotu byl vysílán program Private Spice a podle mého názoru je tohoto typu programů nadbytek a zájem o ně se již dávno přesunul na internetové weby. Domnívám se, že vysílání v tak pozdních hodinách už není pro dnešního diváka takovým problémem jako dříve. Když se podíváme, jak jsou využívány při sledování filmových kanálů služby posunu sledování v čase (u IPTV operátorů až u 80% diváků) a jaký je podíl prodaných set top boxů s hardiskem, pak si myslím, že sledování v tomto čase není podstatnou překážkou. Samozřejmě je třeba dodržet sledování tohoto typu filmů za hluboké tmy, aby bylo dosaženo potřebného psychologického efektu.

Uvažujete do budoucna „osamostatnění“ televize HOROR FILM a rozšíření vysílacího času? Bylo by to vůbec možné s českou licencí?

Je to jen otázka zájmu operátorů/předplatitelů/diváků o tento typ programu. Ano, jsme připraveni na rozšíření programu, a to ať již formou time shift, prostým rozšířením nebo v dramaturgii.


obrázek

Foto č. 1 - Zombie 2. Uvidíte ve vysílání stanice HOROR FILM

Český regulátor médií RRTV na jednom z dřívějších zasedání řešila obsah hororu „Hostel 2“ na jedné komerční stanici. Co si o stanovisku regulátora myslíte? Nebojíte se, že s tímto žánrem můžete mít problémy, ačkoliv vysíláte jen v noci?

Náš cíl jsme poměřovali řadou studií a rozhodnutí: domácí i zahraniční studie a odborné články k žánru, studie křesťanské-psychologické poradny, regulačních orgánů FCC, OFCOM i RRTV (Hostel 2 na Nova Cinema). Jsme zastánci oprávněnosti hororu jako statutárního filmového žánru i pro televizní vysílání. Jsme však proti propagaci samoúčelného násilí.

Horor nikoliv však pro volné TV vysílání byť v jakémkoliv čase, ale specializovaný TV program pro vícekanálové sítě opatřené kódováním a nástroji pro rodičovskou kontrolu. Ve spolupráci se Skylinkem jsme satelitní vysílání Horor Filmu opatřili nejvyšší úrovní (18) rodičovského zámku.

Při pohledu do programových plánů televize Horor Film zjistíme, že vysíláte zatím jen hororové filmy a zprávy. Plánujete vysílat také hororové seriály či mini série?

Již ze samotného názvu našeho programu vyplývá, že naším hlavním cílem je vysílání filmů. Nevylučujeme ani minisérie. Zatím neuvažujeme o seriálech.

Uvidíme na Horor filmu také dokumenty o natáčení hororů či klasický formát "Film o filmu"?

Ano samozřejmě. Film o filmu je a bude nedílnou součástí programu Horor Film.


obrázek

Foto č. 2 - V temném lese. Uvidíte ve vysílání stanice HOROR FILM

Satelitní síť Skylink se stala distribuční platformou signálu televize HOROR FILM. Překvapivě se vysílá na samostatné pozici (odlišné od CS Mini/CS Film). Proč tomu tak je?

Vzhledem k tomu, že Horor Film navazuje na program CS mini určený dětem, vytvořili jsme pro něj samostatnou programovou pozici tak, aby nedošlo k časovému překrytí těchto dvou programů. 

Z DTH platforem šíří Váš dětský kanál CS Mini a kanál českých, slovenských a československých filmů CS Film také freeSAT. Objeví se i Váš nový kanál HOROR FILM v nabídce této platformy?

Samozřejmě se jeví tento krok jako logický. Máme zájem zařadit tento program i do platformy freeSat by UPC Direct. Zatím jsme neobdrželi odpověď na naši nabídku. 

Zatím žádný z Vašich kanálů není na platformě Digi TV. Dočkají se zákazníci této služby CS Mini, CS Filmu či HOROR FILMu?

S DigiTV jsem stále v kontaktu a čekáme na uvolnění satelitní kapacity pro náš program. 

Jaké máte první ohlasy operátorů a Vašich diváků na Váš nový kanál HOROR FILM? Nachází v nich nějakou inspiraci pro další rozvoj stanice?

Zájem operátorů, diváků i odborníků nás velice překvapil. Překvapila nás také pozitivní reakce „likeit“ komunity. Každý den nacházíme v komunikaci s těmito skupinami inspiraci.

Testovací vysílání kanálu HOROR FILM před ostrým startem běželo v širokoúhlém formátu 16:9, nicméně řádné vysílání jen „pouze“ ve formátu 4:3. Proč nevysíláte v 16:9 a kdy na tento formát přejdete?

Testovací vysílání obsahovalo především vizuál, který byl vyroben i ve verzi 16:9 a HD. Zatím vysíláme ve formátu 4:3, ale naším střednědobým cílem je vysílat ve formátu 16:9.

Uvažujete o spuštění HOROR FILM v HD rozlišení?

Náš střednědobý plán je přechod na formát 16:9. HD rozlišení pro tento program s ohledem na šíři zájmu se v současné době jeví jako neefektivní, ale do budoucna i tento formát nevylučujeme.

Grafika televize Horor Film je velmi povedená a skvěle pasuje k charakteristice Vaší stanice. Kdo se na grafice podílel?Autorem vizuálu je mladý ostravský výtvarník Radim Staněk. Je to učitel a vedoucí oboru animace na střední a základní umělecké škole v Ostravě. Staněk spolupracuje s QQ studiem na seriálu Staré pověsti české, které studio vyrábělo pro náš program CS mini. Skutečnou inspirací pro mne však byla Staňkova raná volná tvorba z let 2006 – 2007.Z hlediska rozsahu je tvorba vizuálu Horor Filmu asi největším Staňkovým dílem. Byla to sázka, která, věřím, nám vyšla.

Na jaké tituly se mohou diváci HOROR FILMu v nejbližší době těšit?

Příznivci naší nové televize se dočkají "zombíků" v podobě italských filmů z konce 70. let min. století s názvy "Zombie" a "Zombie 2" ale i klasiky Noc oživlých mrtvol z roku 1968. Z novějších titulů chystáne mimo jiné film z roku 2006 v komprodukci Velká Británie - Francie - Španělsko s názvem "V temném lese". Nezapomínáme ani na příznivce domácí tvorby. Jako otevírák jsme odvysílali český film, krimi horor Poslední výkřik. I na CS filmu a rovněž jako otevírák to byl Choking hazard s Duškem v hlavní roli. Budeme nadále vyhledávat české profesionální i amatérské filmy, které se zatím na našich obrazovkách neobjevily.

Děkuji Vám za rozhovor

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články