Místo pro Vaši reklamu

Téměř 1/2 mil. českých domácností sleduje HD ze satelitů Astra

| Tisk

logo Počet domácností, které mohou přijímat televizní vysílání ve vysokém rozlišení, se za poslední tři roky zdvoj a půl násobil a téměř polovina jich využívá satelit. Rychlý růst popularity plochých televizí zvýšil i poptávku českých domácností po příjmu televizního vysílání ve vysokém rozlišení (HD). To přináší zcela nový zážitek ze sledování televize. Ve standardním formátu má televizní vysílání rozlišení 768 x 576 bodů, vysílání v HD nabídne rozlišení 1920 x 1080 bodů. Čtyřiapůlkrát hustší plocha znamená pro diváka ostřejší obraz s mnohem lepší kresbou detailů.

Zatímco v roce 2010 jej mohlo přijímat jen 750 tisíc českých domácností, v roce 2013 to již byl 1,86 milionu domácností. Nejčastější volbou pro příjem HD vysílání je satelitní příjem, v roce 2013 jej využívalo 860 tisíc domácností, tedy 45 procent. Přitom 94 procent domácností se satelitním příjem využívá signál z družic ASTRA společnost SES. Informoval dnes o tom satelitní operátor SES (Astra).

Volba satelitu pro příjem televizního vysílání v HD je logická. Celkem 54 procent domácností se satelitním příjmem může přijímat i signál v HD. Zatímco v rámci terestrického, kabelového či IPTV vysílání mohou diváci sledovat maximálně desítky televizních stanic v HD. Na dvou družicích ASTRA umístěných na pozici 23,5°E a 19,2°E vysílá celkem 287 televizních stanic ve vysokém rozlišení.

logo Satelity ASTRA na pozici 23,5°E dodávají signál pro 2,05 miliónu televizních domácností a na pozici 19,2°E pro 1,71 miliónu domácností v České republice. Na první pozici vysílá populární satelitní platforma Skylink a druhá pozice nabízí širokou nabídku Free-to-Air ( FTA) programů. Další zajímavou pozicí je 5,0°E, která vysílá zejména ruskojazyčné a ukrajinské programy a na českém trhu dodává signál k 1,03 miliónu domácností. S větším odstupem následuje pozice 31,5°E dodávající signál zejména rumunských a bulharských televizních stanic pro 140 000 domácností a z družice na pozici 28,2°E určené primárně pro britský trh je signál dodáván do 40 000 českých domácností.

Právě široká dostupnost satelitní platformy na celém území České republiky umožňuje přístup k vysílání ve vysokém rozlišení většině českých domácností zejména mimo města. Zatímco rozvody kabelových televizí jsou k dispozici zejména ve větších městech v bytových domech, satelitní vysílání mohou využívat i domácnosti žijící mimo centra či v rodinných domech. Téměř polovina, přesně 48 procent, domácností využívajících pro příjem televizního vysílání satelit žije v obcích s méně než 5 tisíci obyvatel.


obrázek

Infografika SES

Pro individuální příjem satelitního signálu ve vysokém rozlišení není potřeba žádné drahé vybavení. Stačí umístit na střechu nebo na vnější stěnu objektu satelitní anténu v ceně několika stokorun. Satelitní signál pak můžete přijímat přímo do televize, které podporuje formát DVB-S2, nebo k televiznímu přijímači připojit satelitní set-top-box. Jejich cena přitom začíná už těsně nad hranicí tisíc korun.poznámka:

Výše uvedené údaje vyplynuly z každoročního průzkumu trhu nazvaného Satellite Monitor, který pro společnost SES provádí výzkumná agentura GfK.

redakce

Vybrané články