Quantcast

23,5E: V MPEG-2 brzy skončí i Nova Cinema a TV Fanda

| Tisk

Sledujete programovou nabídku satelitní platformy Skylink a máte ještě starší satelitní přijímač na klasické SD vysílání? Pravděpodobně Vás čeká v dohledné době výměna receiveru. Programy ve starém formátu budou vypnuty.

Operátor platformy Skylink, lucemburská mediální skupina M7 Group, postupně utlumuje provoz v MPEG-2 u placených, FTV (free-to-view) i FTA programů a nahrazuje ji MPEG-4/SD, případně MPEG-4/HD distribucí. Doposud se vypnutí MPEG-2 signálů týkala jen menších programů. Letos dojde na větší a největší české a slovenské programy.

První letošní etapa vypínání má již konkrétní podobu. V poslední únorový den - tedy 29.2.2016 - bude ukončeno šíření programů TV Doma a TV Dajto ve starém formátu MPEG-2 na kmitočtu 11,836 GHz, pol. H na kapacitě společnosti Towercom. Hlavní kanál TV Markíza bude fungovat na starých přijímačích ještě několik týdnů až měsíců.

Podle dřívějších informací měly slovenské programy skončit v MPEG-2/SD koncem roku 2016. Kanály TV Dajto a Doma skončí na starých přijímačích o několik měsíců dříve.

Zákazníci platformy Skylink mohou přijímat programy Dajto a Doma v lepší technické kvalitě a to ve vysokém rozlišení (HDTV). Doma HD a Dajto HD jsou umístěny v balíčku DIGITAL HD a jsou dostupné za stejných podmínek jako jejich původní SD verze.

Klienti satelitní platformy Voľná telka/Plustelka o stanice Doma a Dajto kompletně přijdou. Diváci mohou od března 2016 sledovat za roční poplatek jen hlavní kanál TV Markíza v HD i SD rozlišení.

Druhá fáze vypínání MPEG-2 proběhne o měsíc později. K 31.3.2016 by měly skončit programy Nova Cinema a TV Fanda. Obě stanice se vysílají v multiplexu, který je provozovaný německou společností Media Broadcast. Ve stejném muxu je také šířen placený sportovní kanál Nova Sport 1. SD distribuce této stanice se odmlčí později.

Programy TV Fanda a Nova Cinema měly podle dřívějších plánů skončit v MPEG-2/SD již před půl rokem - k 30.9.2015. Termín byl ale odložen. Diváci dostali druhou šanci - připravit se na příjem programů v MPEG-4.

konkrétní plán vypínání MPEG-2/SD distribucí na satelitu Astra 3B, 23,5E:

* 29.2.2016: TV Doma, TV Dajto
* 31.3.2016: Nova Cinema, TV Fanda

Klíčový den pro další fázi vypínání SD modulací programů na satelitu Astra 3B bude 29.2.2016. Terprve v tento a několika následujících dnech se totiž ukáže, jak jsou domácnosti na Slovensku vybavené modernějšími satelitními přijímači. Vypínání Dajto a Doma v SD může další etapy urychlit.

Satelitní služba Skylink je od počátku "otevřenou platformou". Diváci mohou programovou nabídku poskytovatele přijímat prakticky na libovolném přijímači, který splňuje alespoň jeden základní požadavek - má dekodér Irdeto nebo slot pro vložení externího CI/CI+ modulu stejného kryptovacího systému. Diváci si k příjmu programů Skylinku pořizují vlastní přijímače a operátor tak vlastně neví, kolik domácností ještě sleduje nabídku na starých přijímačích.

Vypnutím Nova Cinema a TV Fanda v MPEG-2/SD bude teprve proces vypínání MPEG-2/SD signálů před svým vrcholem. Podle předběžných plánů mají na konci června ve starém formátu skončit všechny stanice Primy a České televize (ČT).Do konce roku 2016 budou vypnuty i všechny slovenské komerční i veřejnoprávní SD programy. Přesný harmonogram vypínání dalších stanic zatím není k dispozici.

předběžný plán vypínání MPEG-2/SD distribucí na satelitu Astra 3B, 23,5E:

* 30.6.2016: Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT:D/ČT art
* 31.12.2016: Jednotka, Dvojka, TV Markíza, TV JOJ, PLUS, WAU

Konec satelitní SD distribuce v letošním roce se týká jen domácností, které přijímají programovou nabídku platforem Skylink, CS Link , Voľná telka/Plustelka či karet RTVS.

redakce

Reklama
Vybrané články