V Praze končí hlavní DVB-T muxy, v Trutnově multiplex 1

| Tisk | komentáře

logo Na vysílači Praha - Žižkov končí po multiplexu 1 s programy České televize (ČT) také komerční DVB-T sítě multiplex 2 a multiplex 3, které mimo jiné obsahují programy TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Šlágr TV, Óčko a další. Stane se tak již dnes 8.1.2020 minutu před půlnocí. O den dříve skončil veřejnoprávní DVB-T multiplex 1 z vysílače Trutnov - Černá hora.

Na dalších pražských vysílačích Ládví, Novodvorská a ÚTB končí DVB-T multiplex 4 a také přechodová vysílací DVB-T2 síť 13 (PS13). Po vypnutí a nezbytné technické přestávce se na stejných frekvencích objeví finální DVB-T2 multiplex 24, který zahrnuje většinu programů TV Nova a řadu dalších stanic.

Další změny budou probíhat 9. ledna 2019 a to ve Středočeském kraji na vysílačích vysokého výkonu (Rakovník a Benešov) a menších vysílačů Beroun, Litoměřice a Příbram, kde bude vypnutý DVB-T multiplex 4, DVB-T2 mux PS13 a spuštěn definitivní DVB-T2 multiplex 24. Vysílače s velkým výkonem si u multiplexu 24 zachovají původní vysílací kanál multiplexu 4. V ostatních případech dojde ke změně vysílacího kanálu. Více informací je v tomto článku.

Ve čtvrtek 9.1.2020 zároveň odstartuje ze žižkovského vysílače finální DVB-T2 multiplex 23 a diváci v Praze a okolí budou mít jako první možnost sledovat tuto síť, která bude obsahovat stanice TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, TV Nova, Nova Cinema, Seznam.cz TV, Šlágr TV a Šlágr 2. Programy TV Barrandov a Televize Seznam budou vysílat v rozlišení 1440x1080p, ostatní v SD kvalitě 960x540p.Tyto změny probíhají v souladu s Technickým plánem přechodu a uvolněním 700 MHz pásma, které bude od konce června 2020 uvolněno pro rozvoj rychlého mobilního internetu páté generace (5G).

Po těchto změnách naladí obyvatelé hlavního města se staršími televizory a set top boxy s DVB-T jen některé regionální sítě - zejména RS4, RS7, RS8 či RS12.

redakce

komentáře čtenářů
Vybrané články