Quantcast

Stížnosti na nekvalitní TV signál: Závada je většinou na straně diváka

| Tisk

logo Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v souladu se svými zákonnými kompetencemi pravidelně řeší stížnosti občanů, televizních diváků, na problémy s příjmem digitální terestrické televize (DVB-T2).

K problematice vyhodnocení těchto stížností uspořádal v pátek 14. dubna 2023 workshop se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Senátu ČR i dalšími zainteresovanými subjekty.

Na workshopu ČTÚ představil vyhodnocení stížností s důrazem na poslední dva roky 2021 a 2022, postupy Českého telekomunikačního úřadu při jejich řešení a vysvětlil související problematiku. V rámci diskuse byly zodpovězeny četné dotazy.

2361 stížností na příjem DVB-T2 za dva roky

"Vyhodnocení stížností podrobně představíme v dubnové monitorovací zprávě. Za roky 2021 a 2022 jsme šetřili a uzavřeli 2361 stížností na příjem DVB-T2. Nejčastější příčinou byla závada na straně diváka (1421 případů)," uvedl ČTÚ k problematice příjmu pozemní televize.

"V případě tohoto zjištění doporučujeme divákům vhodný způsob odstranění závady," dodává úřad.

"Dále pak v 241 případech bylo zjištěno a potvrzeno rušení příjmu televize jiným elektronickým zařízením - ve 232 případech šlo o nově spuštěnou základnovou stanici mobilní sítě. V takovém případě buď je možno provést odrušení techniky ČTÚ na náklady operátora přímo na místě, nebo je povinen dodatečná opatření na své náklady provést příslušný mobilní operátor," vysvětluje ČTÚ."ČTÚ se snaží optimalizovat nutné procesy tak, aby všechna rušení byla odstraněna co nejdříve, nejpozději v řádu jednotek dnů. V 581 případech se ani nekvalitní příjem, ani rušení neprokázaly. Mezi důvody může patřit např. odlišné počasí v době hlášení závady a měření a pouze v 113 případech byl potvrzen nekvalitní televizní signál. Každou stížnost Český telekomunikační úřad řeší měřením přímo u diváka, s výjimkou těch, kde je prakticky jisté, že jde o rušení základnovou stanicí operátora - tyto stížnosti jsou v zájmu urychlení ihned předávány mobilnímu operátorovi k řešení," konstatuje ČTÚ.

Budou další dokrývače?

V případech, kdy se prokáže nekvalitní televizní signál, jsme připraveni s provozovateli televizních sítí nadále spolupracovat, jednat, a průběžně vyřizujeme jejich požadavky na doplnění kmitočtů pro dokrytí a zlepšení pokrytí některých lokalit,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.

Aktuální nabídka na klasickou pozemní anténu

Na území České republiky fungují čtyři celoplošné DVB-T2 sítě. Veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas využívají multiplex 21, programy komerční televize Prima, hudební televize Óčko, Retro Music TV jsou součástí paketu multiplex 22. Programy TV Nova, Nova Cinema, Televize Seznam, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, TV Noe a nedávno spuštěná stanice Spektrum Homešíří multiplex 23, kde jsou i rozhlasové stanice. Další programy nabízí multiplex 24. Šíří programy skupiny Nova (mimo Nova Cinema), Relax, Rebel, JOJ Family, Paramount Network, CS Mystery, Sport 5, ABC TV, Šláger Originál, Šláger Muzika, Nickelodeon Ukraine Pluto TV a regionální a rozhlasové programy.

V některých regionech a oblastech je možné přijímat i regionální a lokální DVB-T2/DVB-T multiplexy s dalšími programy.

redakce

Reklama
Vybrané články