Quantcast

Průlomové rozhodnutí: VPN musí blokovat nelegální sportovní streamy

| Tisk | komentáře

V boji proti nelegálnímu šíření sportovního obsahu se společnosti CANAL+, která působí také v České republice a na Slovensku, podařilo dosáhnout významného vítězství.

Dne 15. května 2025 získal tento mediální gigant u pařížského soudního dvora příkaz, který nařizuje pěti předním poskytovatelům VPN služeb blokovat přístup k 203 doménám spojeným s nelegálním sportovním streamováním. Podle CANAL+ jde o první rozhodnutí v případě VPN (Virtual Private Network).

Aplikace VPN umožňují uživatelům skrýt skutečnou polohu (místo) internetového připojení a skrze sítě VPN mohou streamovacím službám a internetovým stránkám dávat informaci, že přistupují k aplikaci či webu z jiné země. Tím návštěvník internetových stránek a streamovacích aplikací získá přístup k širší či jiné nabídce služeb oproti domácí IP adrese. Řada webů a streamovacích aplikací pracuje se seznamem IP adres, které zákazníkům poskytují VPN služby, a přístup z nich je zablokován.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Logo CANAL+ (foto: CANAL+)

Na základě rozhodnutí soudu jsou nyní společnosti NORDVPN, CYBERGHOST, SURFSHARK, EXPRESSVPN a PROTON povinny zablokovat přístup k 203 doménovým jménům používaným k nelegálnímu streamování fotbalových přenosů - jmenovitě Ligy mistrů UEFA, Premier League a rugby TOP 14. Na tyto tři soutěže má CANAL+ exkluzivní vysílací práva pro území Francie. Nicméně průlomové rozhodnutí soudu může mít dopad i na další trhy, na kterých CANAL+ působí a patrně i na celý trh s aplikacemi VPN. V soudním příkazu je sice zmíněno jen uvedených pět VPN aplikací, nicméně CANAL+ - a možná i další hráči na trhu - se nejspíš budou tento rozsudek se snažit aplikovat i na další poskytovatele VPN služeb.

"CANAL+ toto rozhodnutí vítá, protože vysílá jasný signál ohledně odpovědnosti poskytovatelů VPN - poprvé uznaných jako techničtí zprostředkovatelé - za nelegální vysílání sportovního obsahu," uvedla ve svém prohlášení CANAL+. "Skupina je hrdá na to, že zahájila tento významný krok vpřed v boji proti sportovnímu pirátství ve Francii i mimo ni a vytvořila právní precedens," dodala.



CANAL+ klade velký důraz na ochranu svých práv a využívá všechny nástroje k potírání pirátství. Samotné pirátství ohrožuje nejen mediální společnost, ale i samotné kluby a organizace.

V návaznosti na předchozí soudní příkazy získané v roce 2022 zaměřené na nelegální streamovací stránky prostřednictvím poskytovatelů internetových služeb, v roce 2024 prostřednictvím alternativních poskytovatelů DNS a v roce 2025 prostřednictvím CDN a proxy služeb je toto nové rozhodnutí proti VPN plně v souladu se strategií skupiny, která má v boji proti audiovizuálnímu pirátství nést odpovědnost za všechny typy technických zprostředkovatelů.

Ochrana obsahu zůstává pro CANAL+ nejvyšší prioritou a nadále na svém území zavádí veškerá dostupná právní opatření k boji proti pirátství obsahu. Jen v roce 2024 se CANAL+ podařilo zablokovat více než 1 300 doménových jmen ve Francii.

CANAL+ působí také v Česku a na Slovensku, kde provozuje satelitní (DTH) platformy Skylink a freeSAT, internetovou (OTT) platformu Skylink Live TV a streamovací (SVOD) službu CANAL+. Pro obě země drží CANAL+ exkluzivní vysílací práva na anglickou fotbalovou Premier Leagie a tenisový turnaj WTA. Přenosy nabízí na svých programech CANAL+ Sport a CANAL+ Action.

redakce

komentáře čtenářů




Reklama




Vybrané články