CryptoBox 800 UHD

Zeonbud začal testovat na 9E

| redakce | tisk | názory

Distribuční televizní platforma Zeonbud pro pozemní vysílače na Ukrajině se bude zřejmě brzy stěhovat na nový satelit. Ukrajinský operátor Zeonbud zahájil technické testy na satelitu Eutelsat 9B (9°E).

Pro potřeby testů využívá jeden transpondér ve svazku Severní a východní Evropa (Nordic-Eastern).

Zeonbud testuje na kmitočtu 12,303 GHz a to v režimu multistream - stream 30 (T2-MI) a stream 40. Programy na streamu 30 jsou kryptované systémem Irdeto, na streamu 30 se vysílají FTA a jsou zde stanice Kanal 5, UA Kultura Ukraine, Rada, Ukraina 24 a dva testovací kanály. Vysílání je šířeno v MPEG-4/SD.

Operátor Zeonbud používá na pozici 9°E frekvenci 12,303 GHz, která není "zarušena" z jiného svazku. Příjem je proto možný i v Česku a na Slovensku. Příjmové podmínky se mohou výrazně lišit s ohledem na skutečnost, že střední Evropa není v hlavní zóně pokrytí. Navíc není na tomto kmitočtu v provozu vysílání v italském svazku, které by na řadě míst bylo zarušeno.

Zeonbud využívá k distribuci obsahu multiplexů na pozemní vysílače satelit Astra 4A (4,8°E). Pokud dojde k přesunu platformy na pozici 9°E, půjde o druhé stěhování v historii. Původně multiplexy Zeonbud vysílaly na pozici 31,5°E.

technické parametry - Zeonbud:

• Eutelsat 9B (9°E), freq. 12,303 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK, multistream

názory čtenářů