Quantcast
TereBox T2

V CS Linku začala testovat Nova HD

| Tisk

logo Satelitní systémy společnosti SES Astra přenášejí první český program ve vysokém rozlišení. V české satelitní distribuční a DTH platformě CS Link zahájila zkušební vysílání v high definition TV česká komerční TV Nova. Televize se tak stala vůbec prvním českým kanálem ve vysokém rozlišení, který se vysílá přes satelit.

TV Nova vysílá v HD pouze zkušebně po dobu několika týdnů. Úkolem testů je ověřit techniku, kterou tato televize svým divákům představila minulý týden v sobotu ve večerní show Zůstaňte s námi. První příspěvky z nového zpravodajského studia odvysílala z neděli 14.10.2007. Nedělní Televizní noviny se díky tomu staly nejsledovanější zpravodajskou relací posledních týdnů.

Co je potřeba k příjmu HDTV signálu TV Nova

K příjmu programu TV Nova ve vysokém rozlišení je zapotřebí v první řadě set top box, který podporuje příjem signálů v kompresním formátu MPEG-4. Tento formát zvládají všechny nové HDTV satelitní receivery, které se nyní prodávají na našem trhu (starší HD přijímače podporují jen MPEG-2). Informace o HDTV a recenze přijímačů.

Dále je nutná vhodná zobrazovací jednotka s podporou HD Ready.

logo

technické parametry:

satelit: Astra 1E
kmitočet: 11,992 GHz
polarizace: horizontální
SR: 27500
FEC: 3/4
platforma: DVB-S

service ID: 9050
video PID: 2720 (MPEG-4)
audio PID: 2721, 2722
identifikace kanálu: Nova HD Test
kódování: CryptoWorks
dostupnost: karty Gital + TaTTV Nova HD vysílá jako jediná stanice v DVB-S multiplexu CS Linku na satelitu Astra 1E (23,5°E) vysílá v kompresním formátu MPEG-4. Ostatní stanice vysílají v SD kvalitě a jsou ve starším formátu MPEG-2.

Kanál Nova HD je dostupný na kartách obou distributorů - tedy společností Gital i Trade and Technology.

logo Zkušební vysílání Nova HD v kompresním formátu MPEG-4 je dubnovým příslibem společnosti Media Vision. Martin Janků, majitel firmy, tehdy v rozhovoru pro server parabola.cz k testům MPEG-4 uvedl: "Testy by měly proběhnout na podzim letošního roku, délka jejich trvání se bude pohybovat v řádu týdnů."

Průběh zapojování

UPDATE 17:25 Krátce po zapojení kanálu Nova HD do paketu CS Link se tato stanice z nabídky služby opět ztratila. Důvodem jsou technické problémy s připojováním streamu na satelit.
UPDATE 17:40 Program TV Nova v HD je opět v paketu CS Link.


Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články