ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

Ferguson Ariva 200/100 HD - PVR ready HDTV satelitní přijímače

| Tisk

Dnes se podíváme na levné satelitní přijímače, který umožňuje příjem nejen SDTV, ale i HDTV kanálů a to jak v kompresi MPEG-2 tak i v kompresi MPEG-4/H.264. Polský výrobce firma Ferguson přišla se zajímavou řadou označenou Ariva. Přijímač je rovněž schopen zpracovávat signály v normě DVB-S2 a pracuje ve vysokém rozlišení 1280x720p, 1920x1080i, 720x576p, 720x576i.


obrázek
Obrázek: Přední panel přijímače Ferguson Ariva 100HD


obrázek
Obrázek: Zadní panel přijímače Ferguson Ariva 100HD

Tyto přijímače jsou velmi často diskutované na odborných satelitních fórech. Jsou to přijímače, které mají výhodný poměr výkon/cena. Polský výrobce dodává na trh model Ariva 200 HD a model Ariva 100 HD.

Oba přijímače se chovají shodně, rozdíl je jen v tom, že model 200 HD má oproti modelu 100 HD navíc alfanumerický display a jeden CI slot. Jinak jsou přijímače shodné. Jiné je také dálkové ovládání.


obrázek
Obrázek: Přední panel přijímače Ferguson Ariva 200HD


obrázek
Obrázek: Zadní panel přijímače Ferguson Ariva 200HD

Přijímač Ariva splňuje také přísné energetické normy EU ohledně spotřeby přijímače v pohotovostním stavu, která je menší než 1W.

Ariva 200/100 HD má jeden tuner s možností přijmu obou norem DVB-S i DVB-S2 včetně komprese MPEG-4/H.264 a možnost záznamu na externí pevný disk připojený přes USB 2.0 rozhraní.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: Výpis programů

Popis přijímače

Přijímač se dodává v černém provedení. Rozměry přijímače (W x H x D) jsou 260 x 45 x 213 mm. Na předním panelu se nachází základní tlačítka pro obsluhu přijímače a osmimístný VFD display, který nám zobrazuje názvy programů (model Ariva 100 HD má jen numerický display). Pod odklopným víčkem je k dispozici jedna čtečka univerzálního dekodéru, v případě modelu 200 HD také jeden CI slot, dále je zde ještě USB 2.0 konektor.

Na zadním panelu nacházíme dvojice F konektorů (vstup a výstup tuneru), dva konektory SCART (video + TV), SPDIF konektor jak optický tak i koaxiální, dva audio cinch výstupní konektory a jeden cinch video výstupu. Navíc jsou zde tři konektory výstupu YUV a HDMI konektor pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: Info lišta

Je zde i síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbit/s a RS 232 konektor.

Součástí balení je také velmi pěkně zpracovaný originální manuál a český překlad.

Popis menu

Menu je k dispozici také v češtině. Grafika odpovídá této cenové třídě. Struktura menu je více méně přehledná, některé položky nejsou zatím přeloženy.

První nabídkou v menu je „TV Channel List“. Na tomto místě provádíme editaci kanálů TV a rádiových kanálů, tedy jejich přesun, přejmenování a uzamčení. Je zde rovněž možné přejmenovat názvy všech 32 favoritních skupin.
Druhou nabídkou v menu je „Instalation“. Tady nastavujeme, zda budeme používat pevnou nebo otočnou parabolu, je zde k dispozici seznam 41 družic, který můžeme editovat, jednotlivé družice lze přidávat.

Transpondéry jednolitých družic lze také aktualizovat. V tomto firmwaru jsem musel přidat většinu transpondérů Skylinku/CS Linku manuálně. Ty lze pak jednotlivě prohledávat. Je to tedy trošku jiná filozofie pro vyhledávání programů, obdobná např. populárním Openboxům.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: Zjednodušené EPG

Přijímač podporuje DiseqC 1.0, 1.1, 1.2 a má i funkci USALS.

Třetí nabídkou v menu je „System“. Nacházíme zde údaje o nastaveném čase a pásmu, dětskou pojistku, nastavení jazyka menu, zvukového doprovodu a titulků. Můžeme zde také nastavit různé typy výstupního videosignálu na SCART konektoru (CVBS nebo RGB) a nastavení rozlišení přes HDMI výstup.

Je zde také nastavení normy 4:3 nebo 16:9 a nastavení jasu, kontrastu a nasycení výstupního video signálu. Je zde také stále populárnější volba výrobců pro automatické vypnutí přijímače po určité době.

Čtvrtou nabídkou v menu je „Tools“. Zde se dozvíme, jaký firmware máme nainstalovaný v přijímači, můžeme provést tovární nastavení, podívat se jestli je vložena dekódovací karta nebo CI modul. Také tady máme možnost aktualizace firmwaru přes rozhraní RS232 nebo USB port. Aktualizaci je možné provádět také pomocí LAN sítě, zde se nastavují parametry síťové karty přijímače.

Pátá nabídka je „Game“. Jsou zde k dispozici tři hry: Tetris, Othello a Sudoku. Poslední nabídkou je „PVR“. V tomto menu najdeme informace o připojeném externím disku nebo flash disku, je tady také časovač na 32 událostí.

Nabídka obsahuje také Media player. Pomocí něho můžeme přehrávat soubory filmové soubory MPEG, vlastní záznamy pořízené Arivou, přehrávat obrázky a mp3 audio soubory. Dané soubory je také možné přejmenovat nebo vymazat.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: EPG kanálů

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl alternativní firmware V1.04B5. Přijímač dle výrobce umožňuje ladění kanálů v rozsahu SR 2-45 Msym/s v normě DVB-S. Vyhledávání je svižné.

Rychlost přepínání programů byla standardní. Obraz i zvuk byl výborný. Síla a kvalita signálu je zobrazována tradičním proužkovým ukazatelem a v procentech.

Dálkové ovládání je poměrně nepřehledné, díky velkému množství tlačítek. Ani ergonomie dálkového ovládání mě nevyhovovala.

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a lze uložit i levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České znaky se zobrazují, dokonce je funkční i diakritika na velkých písmenech, čímž jsem byl u tak levného přijímače velmi potěšen.

Přijímač umí přehrát fotografie ve formátu JPEG, hudební soubory mp3 a filmové soubory MPEG.

Pozor, při prvním zapnutí přijímače může obraz blikat, je zapotřebí pomocí tlačítka OPT nastavit správné rozlišení.

Spolupráce s CI moduly a vestavěným dekodérem

Vyzkoušel jsem celou řadu dekódovacích modulů jako SCM Irdeto Cryptoworks, AlphaCrypt, Conax 4.00e, Viaccess 1.20, Zetacam, T-Rex a Diablo Wi-Fi., Diablo 1 rev. 2.2 a Diablo 2 rev. 3.9. Všechny moduly pracovaly bezvadně. Jako jediný měl problém modul Multicrypt Technisat, který se jíž nevyrábí. Standardní modul Technisat TechniCrypt CW, který je na trhu pracoval v přijímači bez problémů.

Přijímač Ariva 200 HD byl testován i na příjem porno programů Penthouse v HDTV kvalitě na družici Eurobird 9. Modul s kartou pracoval v přijímači bez problémů.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: Frekvence a intenzita a kvalita signálu

Ve vestavěné univerzální čtečce jsem vyzkoušel karty Cryptoworks: Skylink, CS Link , UPC Direct. Všechny karty pracovaly bezvadně. V přijímači byla testována také nová karta ICE PIsys od Skylinku. Karta pracovala také bez problémů a to včetně úspěšného přidávání a odebírání produktů na kartě.

Samozřejmě je třeba si uvědomit, že se jedná o univerzální čtečku, tedy Skylink (ani jiný provider) neručí za funkcionalitu karet do budoucna. Podpora ze strany polského vývojového týmu je ale veliká a je pravdou, že si dovedou poradit s různými problémy.

Při součastném použití karty ve čtečce a modulu s kartou dává přijímač s nynějším firmwarem přednost interní kartě. Tím může dojít ke kolizi programů např. Skylinku a CS Linku.

Zápisy oprávnění pro sledování jednotlivých programů na vložené kartě přijímač zobrazit neumí v případě použití karet Cryptoworks. Pokud jsem použil polskou Conax kartu „Telewizja na karte“ měl jsem možnost vidět i zápisy oprávnění na kartě. Přepínání mezi zakódovanými programy bylo standardní.

EPG

EPG je graficky docela slušně zpracováno. Čitelnost výborná. Pořady se dají zobrazit v klasické mřížce nebo pouze na daný program.

Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nikterak oříznuty.

České znaky se na programech Skylink, UPC Direct a CS Link zobrazovaly v pořádku, problém nebyl ani se slovenštinou.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: Systémové nastavení

Přijímač umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá.

Spolupráce s externím pevným diskem

K přijímači jsem připojil externí pevný disk Seagate DV35.5 o kapacitě 500 GB. Přijímač umožňuje jeden program nahrávat. Vyzkoušel jsem nahrávat libovolné programy včetně kódovaných HDTV programů ve Skylinku. Záznam i přehrávání bylo naprosto bezproblémové.

Vyzkoušel jsem také celou řadu flash disků jako A-DATA, Sandisk, Kingston o kapacitě 8GB. Formát disku může být FAT32 nebo NTFS.

Formát zápisu je možné volit v menu a to buď klasický TS (Transport stream), který obsahuje kromě videa, všech audio stop také datové informace jako je teletext a titulky nebo PS (Program stream), který obsahuje pouze audio a video informaci. Přijímač umožňuje používat také funkci časového posunu – timeshift, kterou lze deaktivovat.

Přípona nahrávaných souborů je „dvr“, které lze běžně zpracovávat na PC např. pomocí programu ProjektX.

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x a 32x. Jen u HDTV záznamů nebylo převíjení plynulé. Na přesun na určité místo lze použít také numerická tlačítka a zvolit hodnotu v procentech.


obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: Tools

S tímto firmwarem nejde uložit titulky na předvolbu. Všechny uvedené drobnosti byly předány k vyřešení vývojovému týmu v Polsku.

Spolupráce s PC

Upgrade přijímače je možné provést několika způsoby. V menu přijímače je k dispozici funkce stahování firmwaru přes LAN. Další možnost je použití USB Flash nebo lze upgrade uskutečnit přes sériovou linku RS232. Na to používá speciální utilita ArivaUpgrade.

Na editaci programů v PC se používá editor AliEditor. Komunikace probíhá přes RS232 nebo je možné si udělat zálohu settingu na USB flash disk v přijímači a pak otevřít příslušný soubor z USB flash disku v tomto editoru.
obrázek
Obrázek: Menu z přijímače Ferguson Ariva 100HD/200HD: PVR funkce

Oba přijímače je možno zakoupit u prodejce těchto přijímačů firmy Omko Digital a.s. a to jak na jednotlivých pobočkách tak i prostřednictvím e-shopu:

* http://www.omko.cz/?kod=SRFEAR200BL
* http://www.omko.cz/?kod=SRFEAR100BL

Ing. Martin Švehlík
Omko Digital a.s.

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 02.10.2022 - IT support L2 s němčinou | Home office!! (Ref. č.: A7404) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Projektový specialista (Ref. č.: A7403) (Plzeň, Česká republika)
• 02.10.2022 - Logistics Application Manager (Ref. č.: A7023) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník měřemí a regulace v potravinářském průmyslu (Ref. č.: A7370) (Jilemnice, Česká republika)
• 02.10.2022 - Specialista digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7226) (Cheb, Česká republika)
• 02.10.2022 - Manager digitalizace logistických procesů - Cheb (Ref. č.: A7224) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Site Manažer s němčinou (Ref. č.: A7204) (Praha, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník vodárenského zařízení (Ref. č.: A7402) (Příbram, Česká republika)
• 02.10.2022 - Pracovník ve výrobě (m/ž) (Ref. č.: A5940) (Staňkov, Česko, Domažlice - Staňkov)
• 02.10.2022 - Pracovník s ŘP skupiny B, mzda 32.000 Kč, ranní směna (Ref. č.: A371) (Jihlava, Česko)
• 02.10.2022 - Montážník, mzda 38.000 Kč, dotované stravování (Ref. č.: A199) (Olomouc, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A356) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A357) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník zakázkové výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A81) (Jihlava, Česká republika)
• 02.10.2022 - Dělník výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A82) (Havlíčkův Brod, Okres Jihlava, Česká republika)