TereBox T2

UPC Direct zachová systémy CryptoWorks a Nagravision

| Tisk

logo Společnost UPC DTH, poskytovatel satelitní placené televize pod značkou UPC Direct, zachová i na novém satelitním systému Thor 5 / Thor 6 na orbitální pozici 0,8 stupně západně stávající systémy podmíněného přístupu - tedy CryptoWorks a Nagravision. S migrací zákazníků na novou satelitní pozici se kromě přeladění zatím nepočítá s žádnou změnou. Stávající karty podmíněných přístupů budou nadále v provozu.

Programy pod hlavičkou UPC Direct na satelitech Thor se vysílají v testovacím režimu od 26.3.2010 ve třech kódovacích systémech - CryptoWorks, Nagravision 3 a Conax. První dva systémy patří kartám UPC Direct a systém Conax je nasazen u programů pro sesterskou rumunskou platformu Focus Sat se kterou bude středoevropský Direct některé programy sdílet společné pro střední Evropu (Česká republika, Slovensko, Maďarsko) a Rumunsko. Obě platformy UPC Direct a Focus Sat ale budou fungovat nezávisle. S kartou UPC bude možné přijímat českou, slovenskou a maďarskou nabídku Directu, s přístupovými kartami Focus Sat pouze nabídku rumunské platformy.

3 kryptovací systémy na jedné satelitní platformě jsou náročnější na samotný provoz. Všechny své historické důvody.

Satelitní Direct zahájil svůj provoz v září 2000 v systému CryptoWorks. Tedy v systému podmíněného přístupu, který si postupně našel cestu i díky nasazení konkurenčními českými a slovenskými platformami. Na trhu se postupně objevila celá řada satelitních přijímačů s integrovaným systémem CryptoWorks, takže nebyl problém kartu UPC využívat i ve vlastním satelitním přijímači. Později k tomu pomohly i akce na možnost odběru služby bez kompletu, který byl standardně se službou dodáván. Systém CryptoWorks má zajištěnou technickou podporu ze strany vlastníka systému, společností Irdeto, jen do konce roku 2012. Zatím není jasné, zda platforma v budoucnu migruje na systém Irdeto nebo přejde na jiný.

Systém Nagravision byl nasazen zejména z důvodu zájmu provozovatele přijít na trh s PVR HD přijímačem pochopitelně s integrovaným dekodérem. Potíž byla v tom, že se přestaly udělovat licence výrobcům na přijímače s dekodérem CryptoWorks. Volba proto padla na MediaBox, který má vestavěný odlišný systém - Nagravision. Spolu s přijímačem se dodávají i odlišné karty, které jsou s přijímačem spárované. Kartu nelze využívat v jiném přijímači Mediabox či vlastním přístroji. Programy ze systému Nagravision sleduje cca 10 procent zákazníků platformy.

Třetí nasazený systém na satelitní síti UPC Direct je Conax. Ten patří, jak již bylo zmíněno , kartám Focus Sat. Tuto platformu postupně rumunská UPC ovládla a učinila z Focus Sat jednu z rychleji rostoucích satelitních služeb v Rumunsku. Za rok 2009 získala 66 tisíc abonentů a dnes má 181 tisíc klientů.Ačkoliv vysílání UPC Direct na nových satelitech Thor 5 a Thor 6 není určeno veřejnosti, majitelé karet UPC mohou toto vysílání přijímat. Většina programů již na kartách funguje. Zatím nejsou divákům zpřístupněné stanice ve vysokém rozlišení (HDTV). Důvodem je především fakt, že provozovatel v současnosti HD programy nenabízí - proto k těmto stanicím nemá zákazník přístup. HD obsah bude součástí nového balíčku Direct HD. Za kanály Nova HD, ČT HD, Nova Sport HD, Rush HD, Nat Geo HD, History HD zákazník ze Slovenska zaplatí 5 euro měsíčně (příplatek k základní nabídce). Cena pro český trh zatím nebyla stanovena.

UPC Direct zahájí komerční provoz služby z nové pozice 0,8°W již začátkem příštího měsíce. Z nových satelitů přinese více programů v lepší technické kvalitě a přijde s HD obsahem.

Martin Vyleťal

Vybrané články