ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

Skylink: K párování karet přístoupíme, bude-li důvod

| Tisk

logo Společnosti Towercom a TradeTec, poskytovatelé česko-slovenské satelitní televize pod značkou Skylink, nedávno ukončily prodej karet pracující v systému CryptoWorks a uvedly na trh nové ICE karty. V závěru roku budou na trh dodávány jiné karty, které budou komunikovat už jen v systému Irdeto. O těchto a dalších připravovaných změnách a novinkách v příjmu programů platformy je dnešní rozhovor s výkonným ředitelem společnosti TradeTec Jaromírem Glisníkem.

Parabola.cz: Skylink po mnoho let na trh dodával dekódovací karty pracující v systému CryptoWorks. Tyto karty na trh přestával v létě dodávat. Proč tato změna?

obrázek Jaromír Glisník, TradeTec: Firma Irdeto, která je vlastníkem systému CryptoWorks a dodavatelem karet Skylink (ale také karet CS Link , UPC Direct atp.) již před třemi lety oznámila, že po 31. 12. 2012 nebude CryptoWorks podporovat. Toto rozhodnutí firmy Irdeto jsme nebyli schopni zvrátit a nezbylo nám nic jiného, než začít připravovat implementaci nového systému podmíněného přístupu. Zvolili jsme Irdeto PI-sys. Mezi jiným i proto, že nám Irdeto nabídlo přechodové řešení v podobě multifunkční ICE karty, která funguje jak v dekodérech CryptoWorks tak v dekodérech Irdeto PI-sys. Přechodové období považujeme za velmi důležité pro postupný přechod distributorů satelitních přijímačů na nový typ podmíněného přístupu. Objednávky se dělají na dlouhou dobu dopředu. Bylo nám jasné, že zastavit prodej karet CryptoWorks ze dne na den nebude možné. Proto přechodová karta ICE, kterou lze použít jak ve „starých“ přijímačích s dekodérem CryptoWorks, které se doprodávají, tak v „nových“ přijímačích s dekodérem Irdeto, které přicházejí na trh.

Jak probíhá implementace nového systému?

Celý manévr s implementací nového systému podmíněného přístupu je náročný. Proto jsme nepodceňovali komunikaci s distributory a prodejci našich karet. O našich plánech a postupných krocích je již rok a půl podrobně informujeme na pravidelných schůzkách a prostřednictvím partnerské sekce našeho webu.

Do kdy budou provozovatelé platformy provozovat čistý systém CryptoWorks?

O ukončení provozu čistého systému CryptoWorks neuvažujeme a neexistuje pro něj žádný důvod.

Nové ICE karty, které se objevily v létě na našem trhu, se stávají náhradou za ukončenou výrobu, distribuci a prodej karet CryptoWorks. V jakých přijímačích s integrovaným dekodérem pracují?

Nevíme o žádném přijímači s licencovaným dekodérem CryptoWorks, který by s ICE kartou nespolupracoval.

Fungují jen v přijímačích s certifikací Skylink READY?

ICE karty fungují jak v přijímačích s licencovaným dekodérem CryptoWorks, tak v přijímačích s dekodérem Irdeto PI-sys (s firmware SoftCell 3.6.20 a vyšším a protokolem T=0). Certifikaci Skylink READY poskytujeme přijímačům s licencovaným dekodérem Irdeto PI-sys, které současně splňují parametry naší technické specifikace.

Proč tato certifikace ze strany poskytovatele platformy. Je nutná?

Certifikace jistě není nutná, považujeme ji však za užitečnou. Nový podmíněný přístup přináší na trh určitý pocit nejistoty. Považovali jsme za rozumné poskytnout importérům, prodejcům a zákazníkům jakousi orientaci. Certifikace obnáší testování a dolaďování přijímače, které děláme ve spolupráci s výrobci a importéry bezplatně. Je to náročný proces, ale domníváme se, že je v této fázi nezbytný a že se naše úsilí zúročí v bezproblémovém rozjezdu nových přijímačů.

Lze novou kartu ICE používat v externím modulu CryptoWorks nebo Irdeto? Ve kterých bez problémů fungují?

Ano, karta ICE funguje v externích modulech CryptoWorks i Irdeto (s příslušným firmware). U modulů však je vždy třeba ověřit jejich spolupráci s kartou a zařízením (přijímačem, televizorem), do kterého jsou určeny. Obecné pravidlo, bohužel, neexistuje. To však nesouvisí s kartami ICE. Stejně je nutno postupovat i s kartami CryptoWorks.

Po kartách CryptoWorks a ICE se na podzim letošního roku objeví na trhu další generace karet Skylink. O jaké půjde a jaké přinese změny?

S koncem přechodného období, kdy se doprodají přijímače s dekodérem CryptoWorks a na trhu bude dostatek přijímačů s dekodérem Irdeto PI-sys, zanikne potřeba podporovat CryptoWorks. Na trh proto dáme karty Irdeto bez funkcionality ICE (tedy bez podpory CryptoWorksu).

Proč další generace karet? Nestačí ICE karty jako náhrada za CryptoWorks karty?

Nejedná se v pravém slova smyslu o další generaci karet. Na rozdíl od karet ICE jen nebudou podporovat CryptoWorks. Pokud bychom k tomuto kroku nepřistoupili a v roce 2011 pokračovali v prodeji karet s podporou CryptoWorksu, nedokázali bychom zastavit prodej našich karet v kompletech s přijímači s dekodérem CryptoWorks. A vzhledem k tomu, že fungování CryptoWorksu po 31. 12. 2012 nedokážeme zaručit, vystavili bychom naše zákazníky riziku, že ještě v průběhu zákonné záruční doby nemusí jejich komplet správně fungovat.

V jakých přijímačích budou nové Irdeto karty fungovat?

Nové karty Irdeto budou fungovat v přijímačích s dekodérem Irdeto PI-sys (s firmware SoftCell 3.6.20 a vyšším a protokolem T=0).

Jsou již pro karty Irdeto dostupné i plně funkční moduly se systémem Irdeto?

Úspěšně jsme testovali modul Smit a další výrobci budou následovat. Požadujeme však již moduly se zvýšenou bezpečností (Secure Silicon).

Do kdy budou ICE karty dodávány na trh?

Pokud vše půjde podle výše uvedeného plánu, doprodáme ICE karty koncem letošního roku. Nadále však budeme poskytovat ICE karty pro výměnu stávajícím zákazníkům s CryptoWorksem (reklamace, poškození atp.)

Do kdy budou ze strany výrobce Irdeto podporovány "přechodové" karty ICE? Týkají se všechny změny a případné omezení jako pro uživatele čistých karet CryptoWorks?

Vývoj systému CryptoWorks byl zastaven a v této podobě implementován do ICE karet. ICE karta komunikuje jako karta Irdeto PI-sys, na rozhraní pouze dokáže emulovat chování CryptoWorksu v jeho finální verzi. Z pohledu rozsahu poskytovaných služeb nebude mít ICE karta žádné omezení v dekodérech Irdeto PI-sys, její funkcionalita v dekodérech CryptoWorks je však z pohledu nových funkcí, které CryptoWorks nepodporuje, zřejmě omezená. Omezení však představuje dekodér nikoli karta.

Co nového ICE a Irdeto karty zákazníkům přinesou?

Systém Irdeto PI-sys podporuje řadu užitečných funkcí, které je však možno využít pouze v licencovaných dekodérech Irdeto PI-sys. Prostřednictvím podmíněného přístupu je možno do značné míry ovládat přijímač.

Dokážeme měnit pozice programů u individuálního přijímače, poslat mu zprávu na obrazovku, přeladit přijímač atp. Z pohledu zákaznické podpory jsou to velmi užitečné funkce.

Jaké další služby může poskytovatel zákazníkům nabídnout?

Důležitou vlastností systému Irdeto PI-sys je podpora systému zvýšené bezpečnosti (Secure Silicon) s možností spárovat přijímač s kartou.

Bude Skylink tuto funkcionalitu využívat?

Spárování přijímače s kartou není z logistického pohledu jednoduché. Přistoupíme k němu pouze tehdy, bude-li pro to důvod. Existují programové služby, které nedokážeme poskytnout zákazníkům bez spárovaného přijímače. Dosud jsme je nebyli schopni nabídnout. Nyní to bude možné. Velmi užitečné je párování pro případ dotovaných satelitních přijímačů. Po spárovaných přijímačích nebude v zastavárnách poptávka. Bezpochyby však vedle spárovaných přijímačů budou po mnoho let fungovat přijímače nespárované. Není žádný důvod párovat přijímač, který si zákazník sám koupí a chce na něm sledovat běžnou programovou nabídku.

V minulém týdnu konkurenční platforma Digi TV ukončila kódování ve starém systému Nagravision a ukončila tím pirátský příjem svých programů. Jak tato skutečnost ovlivnila provoz Vaší platformy?

Velmi citelně. Během 30 minut následujícího dne jsme prodali 18 tisíc karet a od té doby dodáváme na trh 3 tisíce karet denně. Přesto nestačíme pokrývat objednávky. A prakticky okamžitě začali masově volat noví uživatelé naší karty a stěžovat si, že jim karta nefunguje.

Některý volající se přizná, že používal bezplatně Digi TV, jiný nikoli. Zpravidla už mají přetočené paraboly na Astru 23,5°E, ovšem karta jim vysílání nedekóduje. Přijímače se chovají různě podle toho, jaký mají software. V některých ani nenajede global free. To je ten lepší případ, karta se dá případně vrátit. V jiných najede global free, avšak po registraci se na kartu nezapíší patřičné sektory, takže karta přestane fungovat. A v jiných přijímačích se sektory vytvoří, ovšem dorazí (z nám neznámých důvodů) pouze některé zápisy. Společnou vlastností těchto přijímačů je neexistence licencovaného dekodéru CryptoWorks/Irdeto, pro který je naše karta ICE určena.

Velmi nás mrzí, že těmto našim novým zákazníkům s pirátským přijímačem – tedy přijímačem, kterým bezplatně přijímali vysílání Digi TV - nedokážeme pomoci. A přetížení telefonního centra znamená snížení kvality obsluhy našich stávajících zákazníků. Situace je vskutku obtížná a v krátkém horizontu očekávám její další zhoršení. Global free na kartách bude dobíhat a stížnosti budou přibývat.

Jak zákazníci rozpoznají "pirátský dekodér"?

Když ne uživatel tak prodejce takovéhoto dekodéru jej pozná velmi snadno. Nemyslím si, že pirátský příjem Digi TV fungoval bez vědomí jednoho nebo druhého z nich o nelegálnosti tohoto počínání.Vraťme se na závěr k přijímačům s certifikací Skylink READY. Oproti dříve prodávaným přijímačům s dekodérem CryptoWorks jsou/budou nové přijímače v mnohém jiné. Můžete hlavní novinky čtenářům představit?

Našim primárním cílem byl plynulý přechod z prodeje přijímačů s CryptoWorksem na přijímače s Irdetem. Velmi jsme proto usilovali o co nejrychlejší výrobu nových přijímačů, jakožto náhrady těch stávajících. Vyspělejší funkcionalita bude k dispozici postupně.

logo Nové přijímače Skylink READY však jsou hardwarově vybaveny tak, aby vyspělejší funkce dokázaly zvládnout. Podstatnou podmínkou je bezvadná funkce Irdeto Loader – prostředku pro upgradování firmware přes satelit ve spolupráci s funkcemi Irdeto. Pro všechny přijímače Skylink READY jsme zprovoznili systém aktualizace jejich firmware přes satelit. Tato aktualizace je u různých výrobků řešena různě, to podstatné však je společné. Výhody této funkce jistě není třeba odborné veřejnosti vysvětlovat. A nové přijímače přinášejí i řadu jiných novinek, nejsou však pro všechny stejné.

Děkuji Vám za rozhovor.

Martin Vyleťal

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 18.05.2022 - Projekťák - možnost part-time/stáž(45-55.000 kč) (Brno, Česko)
• 18.05.2022 - Top ! Přijmeme seřizovače - Olomouc! Nábor z celé ČR - ubytování zajistíme! (Olomouc, Česko)
• 18.05.2022 - Tester (Ref. č.: 1591178494) (Modřany, Praha, Česká republika)
• 18.05.2022 - Project manager (Ref. č.: A7001) (Plzeň, Plzeň, Česká republika)
• 18.05.2022 - Program manager (Ref. No.: A7003) (Plzeň, Plzeň, Česká republika)
• 18.05.2022 - Operátor/ka výroby (Ref. č.: A6547) (Prachatice, Prachatice, Česká republika)
• 18.05.2022 - Obsluha výrobní linky (Ref. č.: A6120) (Jindřichův Hradec/Hamr, Okres Jindřichův Hradec, Česká republika)
• 18.05.2022 - Servisní technik (Ref. č.: A6513) (Stříbro, Stříbro, Česká republika)
• 18.05.2022 - Obsluha extruderových linek - výroba plastových desek - Tábor (Ref. č.: A7019) (Tábor, Tábor, Česká republika)
• 18.05.2022 - Mechanik/mechanička - Jindřichův Hradec (Ref. č.: A6853) (Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec, Česká republika)
• 18.05.2022 - Mechanik kolejových vozidel v Přerově (Ref. č.: A6963) (Přerov, Přerov, Česká republika)
• 18.05.2022 - IT support (Ref. č.: A6976) (Plzeň, Plzeň, Česká republika)
• 18.05.2022 - Montážní pracovník jen na ráno za 31 000,-Kč/měsíc (Ref. č.: A7002) (Třebíč, Třebíč, Česká republika)
• 18.05.2022 - IT podpora pouze z domu za 40 - 60 tis./měsíčně (Ref. č.: A7015) (celá ČR, Teplice, Česká republika)
• 18.05.2022 - Technik NDT (Ref. č.: A7065) (Plzeň, Plzeň, Česká republika)