Quantcast

Technické změny ve vysílání regionálního zpravodajství ČT

| Tisk

logo Od 11. 4. 2011 ČT upravuje vysílání regionálně děleného zpravodajství. Události v regionech a Události v regionech plus budou vysílány na ČT1. V satelitním vysílání ČT z družice Astra 3A budou k dispozici tři varianty programu ČT1. Vysílač Jihlava – Javořice bude v DVB-T vysílání šířit na ČT1 českou verzi regionálního zpravodajství.

Regionální zpravodajství České televize budou diváci vídat od 15. týdne 2011 opět na programovém okruhu ČT1. Události v regionech plus bude Jednička uvádět každý všední den ve 12:20 hodin, vzápětí po skončení Poledních událostí. Události v regionech pak budou začínat na ČT1 od pondělí do pátku vždy v obvyklém čase 18:00 hodin.

Diváci přijímající ČT1 v rámci digitálního zemského vysílání, případně ještě analogového zemského vysílání, uvidí v daných časech vždy tu variantu obou regionálních zpravodajských relací, která přísluší jejich kraji – na jižní Moravě to jsou pořady připravované v televizním studiu ČT Brno, na severu Moravy to jsou pořady připravované v televizním studiu ČT Ostrava, ve zbytku republiky pak pořady připravované v ČT Praha.

Změnu zaznamenají od 11. dubna 2011 diváci přijímající digitální zemské vysílání České televize z vysílače Jihlava – Javořice (33. kanál), hlavního digitálního vysílače velkého výkonu pro Vysočinu. Tento dosud šířil v době regionálně děleného vysílání jihomoravské verze zpravodajských pořadů připravované v ČT Brno. Od 15. týdne 2011 budou v multiplexu veřejné služby z Javořice vysílány na ČT1 české verze regionálních zpravodajských pořadů připravované v ČT Praha. Česká televize přistoupila k této úpravě v distribuci regionálně děleného vysílání na základě ohlasu Krajského úřadu kraje Vysočina, který tlumočil zájem diváků z Vysočiny o českou verzi regionálního zpravodajství ČT.

V některých případech specificky řešených rozvodů společných televizních antén (STA) v bytových domech může být potřebný odborný zásah. V takovém případě je potřeba kontaktovat majitele, respektive správce nemovitosti, aby zajistil příjem danému regionu příslušné varianty programu ČT1.

Diváci přijímající digitální satelitní vysílání České televize z pozice 23,5° východně (družice Astra 3A, platformy Skylink a CS Link ) měli od 3. ledna 2011 k dispozici tři varianty zpravodajské stanice ČT24. Konkrétně ČT24 s českou verzí regionálního zpravodajství (ČT Praha), ČT24 JM s jihomoravskou verzí (ČT Brno) a ČT24 SM se severomoravskou verzí (ČT Ostrava). Od 11. 4. 2011 bude na družici Astra 3A provedena změna a nově budou dostupné tři varianty programového okruhu ČT1, označené jako ČT1, ČT1 JM a ČT1 SM. Diváci, kteří již na svých satelitních přijímačích mají naladěnou ČT24, ČT24 JM nebo ČT24 SM, nemusí svůj přístroj znovu ladit. Na již uložené předvolbě se jim program ČT24 nahradí za odpovídající regionální verzi ČT1. Pouze u některých satelitních přijímačů se nemusí automaticky upravit označení předvolby – může zůstat označení ČT24, přestože bude přijímán program ČT1. Teprve v takovém případě je na místě příslušnou předvolbu znovu naladit.

Diváci přijímající programy České televize v rámci komerčního satelitního digitálního vysílaní se musí obrátit na provozovatele dané služby, kterému hradí měsíční paušální poplatek, stejně jako diváci využívající služeb kabelové televize. Česká televize provozovatele těchto komerčních služeb na změnu předem upozornila, nemůže však zasahovat do rozhodování dotčených společností a neodpovídá za rozsah a kvalitu jimi poskytovaných služeb.Více o příjmu vysílání ČT – pozemního, satelitního i dalších platforem – na stránkách www.digict.cz

Štěpán Janda
Tiskový útvar ČT

Reklama
Vybrané články