Quantcast

HbbTV již také na přístrojích VU+

| Tisk

26.8.2012 byla uvolněna nová verze firmware VTI 4.2.0 pro přístroje značky VU+ - Duo, Uno a Ultimo obsahující plugin pro HbbTV - Hybrid Broadcast Broadband TV. VTI je neoficiálním firmwarem výrobce s vynikající podporou.


obrázek


obrázekobrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Hybrid Broadcast Broadband TV neboli HbbTV je nová evropská platforma zaměřená na společné využití televizního vysílání a širokopásmového připojení k internetu. HbbTV přináší divákům nové služby poskytovatelů obsahu, tedy televizních stanic, jako je interaktivní televize, video na přání (VOD), interaktivní reklama, personalizace obsahu, hlasování, hry či sociální sítě a také služby spojené s vysílaným programem, jako jsou teletext a elektronický programový průvodce (EPG). (zdroj parabola.cz)

Předpokladem používáni HbbTV je přístup k internetu v přijímači, o HbbTV nás informuje ikona ve skinu, po stisknutí červeného tlačítka je spuštěn samotný prohlížeč, u našich programů funguje HbbTV na programech CT- viz obrázky. Ale jak je vidět je to zatím zkušební vysílání..

Jiná situace u německých programů ARD a Das Erste, tam již můžeme vidět všechny možnosti, které nám HbbTV bude snad poskytovat v brzké době i u nás. Našim německým sousedům to můžeme jen závidět.


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Spolu s HbbTV jsou přístroje nyní připraveny rovněž k používání internetového prohlížeče Opera


obrázek


obrázek


obrázek

Data je možné zadávat i pomocí virtuální klávesnice, ovládání pomocí DO je funkční na přístrojích Duo, Uno Vzhledem k ergonometrickým vlastnostem ovladačů je brouzdání v síti až neskutečně pohodlné a přesné, byl jsem velmi příjemně překvapen. Žádnou extra klávesnici nepotřebujete.
U modelu Ultimo využijete s úspěchem QWERTY klávesnici DO.

Pokud budete chtít nové firmware nahrávat do svých přijímačů je nutné nejprve updatovat bootloader u Dua pokud máte starší verzi firmware 3.2 a níže, a FPGA na 4.5 z 20.8.2012 u Una a Ultima.

Firmware se již pak nahrává stejným systémem přes USB, a cely proces upgradu se nemění.

Jak již napovídá název VTI 4.2.0, verze není konečná a určitě se dočkáme dalších updatů. Firmware je OE1.6, ale již s novou verzi Pythonu 2.7.2, tudíž nemusí korektně fungovat některé pluginy. Z menu odstranili autoři Software manager zřejmě proto, aby problémům s pluginy nedocházelo. Verze HbbTV je rovněž ještě beta.

Otestoval jsem mnou nejpoužívanější pluginy a to Edhanced movie center, CoolTV a CrossEPG a všechny byly funkční bez jakéhokoliv problému.

Rovněž příjem našich programů za použití karet Skylink, CS Link nebo freeSAT by UPC direct byl bezproblémový, ať již ve čtečkách nebo v modulech.

Důležité změny oproti předcházejícím firmwarům:

Přidáno
- 3GModemManager plugin
- RemoteChannelStreamConverter plugin
- StreamTV plugin
- DLNAServer plugin
- DLNABrowser plugin
- HbbTV support (beta) [Duo, Uno, Ultimo]
- new DeviceManager2 plugin
- WirelessAccessPoint plugin
- ZappingMode plugin

Přidáno do downloadu
- clamz – (console util to download mp3 files from Amazon)
- OpenAirPlay plugin

Updatované balíčky
- dosfstools (ver. 3.0.12)
- gstreamer(-plugins) ver. 2012-02-21
- hdparm (ver. 9.39)
- iptable (ver. 1.4.12.2)
- libdvdnav, libdvdread (ver. 4.2.0)
- ntfs-3g (ver. 2012.1.15)
- openvpn ver. (2.1.3)
- python (ver. 2.7.2)
- smartmontools (ver. 5.39.1)

Nová verze firmware je distribuována s bezchybným českým a slovenským jazykem u OSD a EPG, a poskytuje samozřejmě i jisté možnosti úpravy A-V signálu


obrázek


obrázek


obrázek

Aktualizována byla rovněž podpora pro čtečky s chipsetem FDTI např SmargoSmartReader+, Easymouse2 atd


obrázek

V praxi to znamená, že k přístroji můžete připojit x-dalších čteček přístupových karet.Závěr:
Nový firmware přinesl kromě zlepšení funkčnosti a stability přístrojů značky, posun i v multimediální oblasti, neboť mimo HbbTV či podpory DLNA je funkční již nějakou dobu i XBMC.

Kdo chce opravdu “dobrou a spolehlivou bednu” ať si zvolí značku VU+.

Přístroje značky VU+ můžete zakoupit i v našem eshopu.

Ing.Miroslav Pavelka
olmiSat s.r.o.

Reklama
Vybrané články