TereBox T2

Digi Smart CAM - zkušenosti s modulem pro Novou Digi TV CZ

| Tisk

Před rokem uvedla společnost DIGI CZ přístupový modul pro příjem satelitní placené televize Nová Digi TV CZ na televizech a vlastních přijímačích s CI slotem. Šlo o zásadní novinku pro náročné televizní diváky a zájemce o sledování exkluzivních sportovních přenosů z anglické fotbalové Premier League či španělské La Ligy.

Digi TV v České republice ale i na Slovensku se od svého startu před více než deseti lety zaměřila na poskytování multikanálové nabídky na vlastních přijímačích. Změny nastaly až necelý rok před prodejem české části Digi TV. Bývalý majitel české Digi TV tehdy na trh uvedl externí dekódovací modul standardu CI+, který vůbec poprvé umožnil příjem programů přímo na televizorech se satelitním tunerem a CI+ slotem a rovněž i na některých set top boxech.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Modul Digi Smart CAM pro příjem Nové Digi TV CZ

Po prodeji české Digi TV v dubnu loňského roku se nový majitel rozhodl nadále nabízet více možností sledování programové nabídky a to nejenom z dotovaných set top boxů ale i z přístupových modulů.

V říjnu loňského roku společnost DIGI CZ představila vylepšenou satelitní službu Nová Digi TV CZ se širší programovou nabídkou, lepší technickou kvalitou obrazu a zvuku a rovněž i více programy ve vysokém rozlišení. Kódovací systém Nové Digi TV CZ Nagravision byl zachován ale nebyl kompatibilní se starou technologickou platformou české Digi TV. Zájemci o Novou Digi TV CZ, kteří nechtěli sledovat programovou nabídku z přijímačů Kaon NA1170 HD, které dodává provozovatel svým zákazníkům, si museli počkat dva měsíce na zahájení prodeje nových Nagra modulů pro Novou Digi TV CZ. Čekání se rozhodně vyplatilo. Nový modul poskytuje zákazníkům více možností využití.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Modul Digi Smart CAM pro příjem Nové Digi TV CZ

Zhruba před rokem jsem čtenářům webu parabola.cz přinesl první poznatky z krátkodobého provozu modulu Digi TV. Nyní na představení modulu naváži volným pokračováním a hlavně zkušenostmi po téměř roce provozu DIGI Smart CAMu.

ČTĚTE TAKÉ:

* Seznamte se: Modul pro příjem Nové Digi CZ

Modul pro příjem Nové Digi TV CZ je kompatibilní s CI a CI+ rozhraním. Znamená to, že CAM funguje nejenom v televizorech a set top boxech s CI+ rozhraním ale rovněž i na set top boxech, které podporují jen rozhraní CI (Common Interface). To je důležité pro satelitního diváka s vlastním přijímačem, který si může bez větších obav při objednání služby vybrat jen modul s přístupovou kartou. Váš přijímač ale musí podporovat DVB-S2, MPEG-4, HD a rovněž zvukový formát AAC, který operátor používá u většiny programů. Reklamací na nefunkčnost modulu v přijímačích je minimum.

Další unikátní funkcí modulu Digi TV je možnost souběžného dekódování až čtyř programů. To je více než kolik umožňují jiné moduly různých kódovacích systémů, které jsou na našem trhu. Běžně prodávané moduly umí dekódovat jeden až dva programy současně. Modul operátora Nové Digi TV CZ je v tomto směru jiný, prouživatelský.


obrázek

▲ Obr č. 3 - Přístupová karta z modulu Digi Smart CAM pro příjem Nové Digi TV CZ

Nicméně je nutné podotknout, že pro plné využití multi dekódování programů Nové Digi TV CZ je zapotřebí přijímač, který takový modul dokáže plně využít. Jedná se zejména o populární linuxové satelitní multitunerové přijímače se systémem E2.

Karta s modulem Nové Digi TV CZ není spárována. Samotná karta ale v uni čtečkách nefunguje. Je to pochopitelně škoda, neboť karta ve čtečce přijímače by rychleji dekódovala programy a uživatelský dojem by byl ještě větší. S ohledem na původní možnosti příjmu Digi TV ale je tu velký krok vpřed.

Během ročního provozu modulu s kartou Nagra MA (Nagravision) Nové Digi TV nebyl žádný větší problém. Prakticky nikdy jsem nemusel řešit problém s dekódováním programů kartou a modulem. Vše fungovalo bez větších potíží. Až na jeden menší problém - po zařazení programu Digi Sport 3 HD do nabídky české Nové DIGI nedošlo k dekódování programu. Problém vyřešila až reaktivace karty. Tu lze provést pomocí SMS ale zdarma i přes Zákaznickou zónu na stránkách cz.digi.tv. Stačí vyplnit číslo smart karty a odpovědět na kontrolní otázku a už jen čekat na programu Prima HD na aktualizaci karty. Plné uživení karty se mi podařilo na první pokus během několika málo minut. Byl jsem rád, že jsem mohl vyzkoušet i tuto službu provozovatele platformy. Za celou dobu ročního testování jsem nikdy nemusel využít zákaznické podpory na telefonu či sociální síti.
obrázek

▲ Obr č. 4 - Přístupová karta z modulu Digi Smart CAM pro příjem Nové Digi TV CZ

Modul s kartou Nové Digi TV CZ funguje bez problémů. Nicméně toto řešení příjmu není pro každého. Důvodem jsou možné přesuny programů na jiné vysílací parametry z důvodu optimalizace satelitní kapacity. O změnách parametrů stanic provozovatel platformy vždy informuje v předstihu. Nicméně pro diváky, kteří si chtějí zapnout přijímač a nemají zájem řešit přelaďování programů a nové nastavení programových pozic, pro toho modul s kartou není vůbec vhodný. Běžným divákům Nová Digi TV nabízí příjem satelitní televize přes zmíněný dotovaný přijímač Kaon HD, který si vždy stahuje aktuální konfiguraci programů. Od září nabízí společnost DIGI CZ i možnost sledování programů přes internet prostřednictvím IPTV přijímače Arris VIP1113. V tomto případě je ale nutný rychlé a stabilní internetové připojení.

ČTĚTE TAKÉ:

* Arris VIP1113 - IPTV přijímač pro službu DIGI2GO

Martin Vyleťal

Vybrané články