Eutelsat 7C bude mít pro Evropu dva svazky

| Tisk

Nová posila pozice 7 stupňů východně se jmenuje Eutelsat 7C. Nová telekomunikační družice francouzského satelitního operátora Eutelsat počítá s pokrytím území Evropy a to prostřednictvím dvou vysílacích svazků.

Nový satelit Eutelsat 7C na pozici 7°E nahradí stávající družici Eutelsat 7A, která se přesune na jinou pozici, která bude později upřesněna. Eutelsat 7C do vesmíru dopraví nosná raketa Ariane 5 během prvního čtvrtletí roku 2019. Půjde o jeden z dvou nových satelitů Eutelsatu určený pro přenos televizního a rozhlasového vysílání v Evropě a vynesený začátkem roku 2019. Tím druhým telekomunikačním satelitem bude Eutelsat 5 West B plánovaný na pozici 5°W a s novým TransAlpine svazkem, který omezí příjem atraktivních programů v režimu multistream v některých částech Evropy. O této družici jsme psali zde.


obrázek

▲ Mapa č. 1 - Předběžný footprint chystaného satelitu Eutelsat 7C, Západní svazek (Western beam) (mapy: Eutelsat)

Eutelsat 7C bude skutečnou posilou pozice 7°E, která reaguje na rostoucí požadavky na satelitní kapacitu v Turecku a v subsaharské Africe. Eutelsat z těchto důvodů u společnosti Space Systems Loral objednal nový kosmický aparát Eutelsat 7C pro další růst video platforem jako je turecká pay-tv Digiturk a placené služby Azam TV a Muvi TV ze subsaharské Afriky.


obrázek

▲ Mapa č. 2 - Předběžný footprint chystaného satelitu Eutelsat 7C, Východní svazek (Eastern beam) (mapy: Eutelsat)

Nová družice bude vybavena 44 transpondéry v Ku pásmu. Podstatné navýšení se dočká oblast subsaharské Afriky pro kterou se zvýší počet transpondérů z 22 na 42.


obrázek

▲ Mapa č. 3 - Předběžný footprint chystaného satelitu Eutelsat 7C, Africký svazek (Africa beam) (mapy: Eutelsat)S příchodem nového satelitu Eutelsat 7C se pro diváky v Evropě toho příliš nezmění - pro pokrytí Turecka, celé Evropy a části Středního východu se bude používat Západní svazek (Western beam). V Česku a na Slovensku bude příjem možný s parabolami o průměru kolem 60 cm.

Druhý neméně důležitý svazek na Eutelsatu 7C pro diváky v Evropě se jmenuje Východní (Eastern beam). Primárně pokrývá Turecko, Střední východ a s omezeným výkonem také část západní a střední Evropy. Příjem transpondérů v tomto svazku bude ve střední Evropě možný s parabolami od průměru 90 cm. Jde zatím o předběžné a teoretické svazky pokrytí. Finální a reálné se ještě mohou změnit k lepšímu i k horšímu.


obrázek

▲ Mapa č. 4 - Předběžný footprint chystaného satelitu Eutelsat 7C, směrovatelný svazek (Steerable beam) (mapy: Eutelsat)

Pro zákazníky ze subsaharské Afriky je určen Africký svazek (Africa beam). Eutelsat 7C bude připraven poskytnout směrovatelný svazek podle požadavků zákazníků. Čtvrtá mapa ukazuje příklady možného pokrytí.

redakce