Quantcast
Konference Radiokomunikace

K satelitu Intelsat 10-02 se připojí MEV-2

| Tisk

Intelsat 10-02, telekomunikační družice amerického satelitního operátora Intelsat, dozná v nejbližších dnech významné posily. K družici se připojí zařízení MEV-2 a významně prodlouží životnost satelitu. Intelsat 10-02 poskytuje programy pro klienty platforem Magio Sat, Nová Digi TV SK, freeSAT, Telly a T-Mobile SAT.

Družice Intelsat 10-02 je ve stávajícím stavu na konci své očekávané životnost. Kosmický aparát byl vynesen před téměř 17 lety. Ačkoliv je družice zastaralá, s ohledem na její vynikající stav se satelitní operátor Intelsat rozhodl připojit k projektu připojení dokovací stanice MEV-2 (Mission Extension Vehicle-2), která bude sloužit jako další motor družice. Půjde již o druhý projekt tohoto typu.

MEV-1 prodloužuje životnost satelitu Intelsat 901
Intelsat 901 převzal služby za Intelsat 907

Připomeňme, že první zařízení MEV-1 bylo úspěšně připojeno k satelitu Intelsat 901, který se ze "satelitního hřbitova" vrátil zpět na geostacionární dráhu a převzal provoz za jiný satelit. Díky tomuto kroku byla zajištěna kontinuita služeb v C i Ku pásmu, včetně distribuční linky kanálů BBC a ITV. Signál po výměně satelitu za Intelsat 901 s MEV-1 se dokonce na našem území zlepšil.

Nyní čeká Intelsat další výzva - připojit druhou verzi zařízení MEV-2 k jinému satelitu. Rozdíl v tomto směru bude v tom, že půjde o telekomunikační družici, která je v provozu a poskytuje své služby klientům po celém světě prostřednictvím kapacity v C pásmu a ve střední a východní Evropě a na Středním východě v Ku pásmu a to DTH služby, video distribuci a přenos dat.
obrázek

▲ Obr č. 1 - Footprint satelitu Intelsat 10-02, Spot3/3X (mapa: Intelsat)

Připojení MEV-2 k satelitu Intelsat 10-02 mělo být zrealizováno již začátkem března. Bohužel, termín byl několikrát odlože a podle nejnovějších informací je tento manévr naplánován na středu 24.3.2021 na 17:15 hodin času UTC (tj. 18:15 hodin středoevropského zimního času). Termín se ale ještě může změnit! Během 60 minut od uvedeného času může docházet k jemnému snížení kvality signálu. Chyba tedy nebude na straně diváků. Mírný pokles signálu bude souviset s plánovaným připojením MEV-2 k uvedenému satelitu. Půjde o složitý proces, který ovlivňuje mnoho proměnných.

MEV-2 přidá satelitu Intelsat 10-02 jednorázově dalších pět let života. Díky tomu může operátor z této družice poskytovat služby i mnoho let po původně projektované životnosti. Pro satelitní průmysl je to další skvělý projekt, jak snížit náklady na vynesení a provoz satelitu. Připomeňme, že se již úspěšně opakovaně používají první stupně nosné rakety pro vynesení satelitů do vesmíru.

Satelit Intelsat 10-02 byl vynesen nosnou ruskou Proton M v červnu 2004. Družice je vybavena 70 transpondéry v C pásmu a 24 v Ku pásmu. Pro C transpondéry nabízí globální pokrytí, hemi beam a zone beam. Pro Ku pásmo poskytuje svazky označené Spot1, Spot2 a Spot3. Třetí uvedený se používá k distribuci programů v České republice, na Slovensku a v dalších zemích střední a východní Evropy. Jde o transpondéry, které pracují v pásmu 12,5 až 12,75 GHz.

redakce

Reklama
Vybrané články