TereBox T2

Skylink: Nechceme být platformou se všemi programy

| Tisk

logo Tento týden byl ve znamení změn na satelitní platformě Skylink. Provozovatelé Towercom a TradeTec provedli plánovanou změnu parametrů svého DVB-S2 transpondéru, představili programové novinky a také přesunuli stanice na jiné kmitočty. O těchto a dalších starostech a trápeních, které s novinkami a změnami souvisí je dnešní rozhovor webu parabola.cz s Jaromírem Glisníkem.

Parabola.cz: Pane Glisníku, jak Vám dneska chutnala snídaně, když jste si otevřel diskusní místa na stránkách parabola.cz? Můžete to komentovat?

Jaromír Glisník, výkonný ředitel TradeTec: Díky za optání, jsem rád, že si po pár dnech opět můžeme popovídat. Reakce v komentářích o oznámení našich novinek mě nepotěšily. Hlavně asi převládal pocit nepochopení, v čem je vlastně problém. Nezvýšili jsme ceny, přidali jsme programy a nové služby. Cena MULTI je stejná od doby, kdy tento balíček měl 15 programů. Dnes jich má 25. Cena balíčku HD PLUS je stejná od doby, kdy měl 5 programů. Nyní bude programů 7. Významnější rozšíření programové nabídky za stávajících cen není možné a zdražování jsme se chtěli vyhnout. Není pro něj vůbec vhodná doba. Netuším, kde se vzalo to enormní očekávání. Kdybychom měli zařadit všechny programy, které čtenářům scházejí, musely by být ceny dvojnásobné. Nechceme být platformou se všemi programy. Naší ambicí je najít optimum s důrazem na kvalitu a HDTV. To vše ovšem v rámci reálné ekonomiky. Každý by dokázal dát dohromady programovou nabídku snů. V tom není problém. Umění je sestavit nabídku tak, aby byl ekonomický výsledek pozitivní. O to usilujeme. Pokud se nám to nepodaří, zákazníci nám to dají vědět. Jednoduše si naše služby nekoupí a zůstane jim relativně slušná neplacená nabídka. V tomto ohledu mají nadstandardní svobodu. Ne každá platforma jim tento komfort poskytuje.

Začněme od nejstarších problémů až po ty současné. Přístupové karty ICE mají problémy i v certifikovaných přijímačích Irdeto. Jak je to možné? A jaký je momentální stav řešení problematiky? Už všechno funguje tak, jak má?

Skylink vydává certifikáty Skylink READY výhradně přijímačům s dekodérem Irdeto. Jejich seznam je zveřejněn na našem webu. Nejsem si vědom toho, že by kterýkoli z těchto přijímačů měl problémů s ICE kartou. Samozřejmě vím, že v okamžiku špičky v aktivacích karet vyvolané vypnutím pirátského příjmu Digi TV se ve větším měřítku objevovaly problémy u přijímačů bez licencovaného modulu CryptoWorks a v malém měřítku u některých přijímačů s licencí. Úpravou parametrů vysílání na naší straně a aktualizací firmware přijímačů se podařilo dosáhnout stavu, kdy tyto problémy již nemáme hlášeny. Mé informace samozřejmě nemusejí být úplné. Zprostředkujte mi, prosím, kontakt na kohokoli, kdo může poskytnout důkaz o opaku.

ICE karty Irdeto – CryptoWorks jsou problematické. Na svém webu to připouští i ORF, která je využívá. Neuvažujete o tom rychleji ukončit distribuci či stáhnout stávající karty ICE z trhu a nahradit je novými pracující jen v systému Irdeto?

foto: Jaromír Glisník Nemám nejmenší důvod se domnívat, že jsou ICE karty problematické. ICE karty jsou de facto karty Irdeto emulující CryptoWorks. Jejich obrovská výhoda je, že prodlužují životnost CryptoWorksových přijímačů i do doby, kdy již nebude CryptoWorks podporován. Samozřejmě víme, že s blížícím se koncem podpory CryptoWorksu je třeba co nejrychleji rozjet prodej přijímačů s čistým Irdetem. Na ICE kartu se tedy díváme jako na přechodový model provázející doprodej cryptoworksových přijímačů. V tom je její role nezastupitelná.

Další problémy se vyskytly včera. Podle plánů jste změnili parametry svého DVB-S2 transpondéru – FEC se změnilo z 9/10 na ¾, modulace z QPSK na 8PSK a Pilot z OFF na ON. Kombinace těchto nových parametrů způsobila, že někteří zákazníci nyní nemohou Vaše služby naladit. Co jim poradíte? Co mají dělat?

Na uvedenou změnu jsme se dlouho připravovali. Zákazníci s HD nabídkou dostali do schránek dopisy s informací, jak postupovat. Naše zákaznické centrum eviduje do dnešního dne asi tři stovky různých stížností souvisejících s přechodem na nové parametry. V převážné většině případů se problém vyřešil asistencí při přeladění „po telefonu“. Máme však již evidovány desítky zákazníků, kterým jsme dosud nedokázali pomoci.

Máte již přehled o situaci na trhu a o přístrojích, které si neporadí s novými parametry?

Převážná většina z nich vlastní televizor Panasonic s DVB-S tunerem z modelové řady prodávané u nás v roce 2009 a několik z nich má přijímač Humax 5000. Uvedené přístroje mají evidentní problém v rozhraní s CI modulem a nejsou proto schopny dekódovat programy na našem HD transpondéru.

Co teď budete dělat? Vrátíte parametry na původní hodnoty nebo budete jednat s výrobci ohledně nalezení rychlého řešení (aktualizace)? Co mají dělat zákazníci, kteří již mají HD set top box, na který již možná nebude aktualizacemi podporován?

Návrat k modulaci QPSK není řešením. Musíme jít s dobou. Satelitní distribuce je tou největší položkou v našich nákladech. Musíme s ní hospodařit efektivně. Skylink těžko může konkurovat platformám, které satelitní kapacitu využívají efektivněji. Intenzívně komunikujeme s výrobci a importéry problematických přístrojů. Řešení je v jejich rukou a Skylink je připraven pomoci. Jakkoli za hardware našich zákazníků nezodpovídáme, jejich nespokojenost nás mrzí a poškozuje.

Jak situace ohledně problémů s DVB-S2 transpondérem změní Vaše plány?

Nové parametry transpondéru DVB-S2 byly navrženy, implementovány a schváleny Astrou. Dosud jsem se nesetkal s žádným argumentem, že by byly nestandardní. Naše plány se změnily jen v tom smyslu, že jsme byli nuceni nasměrovat naše technické a personální kapacity jiným směrem, než jsme předpokládali.

Uvažujete o tom, že byste zákazníkům poskytli kompenzaci za způsobené problémy? Slevou či možností příjmu dalších programů?

Prozatím jsme vždy k zákazníkům přistupovali férově a této zásady se budeme držet. Pro individuální problém najdeme individuální řešení.

Včera ráno jste zákazníky vyděsili tím, že Viasat Nature se bleskově přesunul na jiný kmitočet a na původním jste jej hned vypnuli. Bez jakékoliv informace na obrazovce… Proč tak radikální a vcelku zbytečně unáhlený krok, když tu původní kapacitu po této stanici máte neobsazenou?

Přeskupení programů jsme plánovali delší dobu. Viasat Nature se objevil na předvolbě Kina CS, které nabídku MPEG-2 opouští. Různé přijímače reagují na takovouto změnu různě. Obecně formulované hlášení na obrazovce by mohlo naše zákazníky spíše zmást. Na většině přijímačů se totiž Viasat Nature pouze „přemístil“. Nikdo o něj tedy nepřišel. Kapacitu uvolněnou na frekvenci 11 797 MHz máme připravenu pro nový program Empatia, který by měl zahájit vysílání každým dnem.

Muzika CS. Včera od rána do odpoledne fungovala. Pak jste její příjem zablokovali. Co se děje s touto stanicí a bude co nejdříve opět v provozu pro DTH příjem? (pozn. redakce: rozhovor vznikl v době neveřejného vysílání Muzika CS)

Muzika CS oficiálně startuje 1. 10. 2010. Pracujeme na technickém doladění její distribuce, aby bylo vše k oficiálnímu startu v pořádku. Proto je zatím po většinu dne signál tohoto programu přístupný pouze na technologických kartách.

Programová nabídka. Zákazníky urazilo, že jste rozšířili nabídku o televizi pro gaye… Co si o tom myslíte?

To je právě věc, které naprosto nerozumím. Nový program si přece nemusejí kupovat. Negativní pocity bych chápal, kdybychom tento program zařadili do některého z placených balíčků a zdražili jej. Program Man-X zaznamenal na nizozemském trhu významnou poptávku. Jeho vysílatel hradí satelitní distribuci, nemáme s programem žádné fixní náklady. Proč jej nenabídnout našim zákazníkům?

Proč je ten gay kanál Man-X dražší než Hustler TV, který vysílá 24 hodiny denně?

Není až tak neobvyklé, že programová specialita stojí více, než „mainstreamový“ program. Má zkrátka menší potenciál, musí mít vyšší jednotkovou cenu.

Proč jste „nevzali“ Hustler TV spolu s dalšími programy, které společnost M7 Group šíří – tedy Private Spice a Dorcel TV?

Od M7 Group bereme programy, které M7Group šíří a bude šířit i po konci UPC Direct na Astře 19,2°E. Pro programy, které uvádíte, tato podmínka neplatí.

Zákazníci jsou také znechuceni tím, že nabídka KOMPLET obsahuje Hustler TV i Man-X. Co Vy na to? Vytvoříte cenově zvýhodněnou nabídku bez těchto dvou kanálů, které zjevně pobuřují některé čtenáře a Vaše zákazníky?Nabídka KOMPLET je „nabídka“ v pravém slova smyslu. My ji nabízíme a zákazníci si ji mohou a nemusejí vybrat. Proč být znechucen? Spousta zákazníků se stydí objednat si erotické programy individuálně. V KOMPLETu je získají bez tohoto studu. Pro zákazníky, kteří o erotiku nemají zájem, je určen cenově zvýhodněný balíček MULTI HD.

Bude i u nových programů Vaší nabídky možnost ochutnávky formou SMS?

Ochutnávku erotických programů nepřipravujeme. Jsme povinni chránit děti a mládež před obsahem, který jim není určen. U ostatních programových balíčků tuto možnost zvažujeme.

Děkuji Vám za rozhovor.

Martin Vyleťal

Vybrané články