Quantcast

Vysílače

Pozemní televizní vysílání v České republice

antény

Na území České republiky fungují 4 celoplošné DVB-T multiplexy a dále řada nadregionálních, regionálních a lokálních multiplexů od různých provozovatelů.

Z tradičních vysílacích kót jsou šířeny celoplošné multiplexy 21, 22 a 23, provozované společností České Radiokomunikace (ČRa). Další celoplošnou vysílací síť vybudovala konkurenční společnost Digital Broadcasting (DB), která zvolila pro své vysílače multiplexu 24 většinou odlišné stanoviště.

V roce 2013 byla založena nová nadregionální platforma Regionální síť 7 (RS7), pokrývající značnou část České republiky. Tuto DVB-T síť provozuje společnost Progress Digital a kapacitu z velké části dříve využívala Česká televize (ČT) pro distribuci HD programů ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD a rovněž pro šíření ČT:D/ČT art v SD rozlišení. Aktuálně je tato síť poloprázdná.

Další významnou sítí s větším pokrytím České republiky provozuje společnost ČRa. Jde o Regionální síť 8 (RS8), která signálem pokrývá větší města a okolí.

V březnu 2017 bylo v České republice zahájeno pravidelné vysílání ve druhé generaci digitální terestrické televize - v DVB-T2. Byl spuštěn Přechodový multiplex 12, který má zajistit snadnější přechod českých domácností na nový standard DVB-T2. Vysílání původních multiplexů ve starém standardu skončí nejpozději na konci října 2020. Důvodem přechodu Česka na DVB-T2 má být uvolnění 700 MHz pásma pro mobilní širokopásmové služby. Pro televizní vysílání zůstanou od roku 2021 jen frekvence od K21 do K48.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
• Tabulka kanálů a jejich příslušných frekvencí
• Tabulka s přepočtem W na dBW

regionální platformapokrytí/kraj
Regionální síť 1Ústecký, Středočeský, Jihočeský
Regionální síť 4Praha, Středočeský
Regionální síť 5Pardubický
Regionální síť 6Praha
Regionální síť 7multiregionální
Regionální síť 8multiregionální
Regionální síť 9Ústecký
Regionální síť 11Vysočina
Regionální síť 12Praha, Středočeský
Regionální síť 14Jihočeský
Regionální síť 15Jihomoravský (Adamov)
Regionální síť 16Středočeský
Regionální síť 17Západočeský
Regionální síť 18Jihočeský
Regionální síť 20multiregionální
Regionální síť 21Karlovarský (Mariánské Lázně)
Pokrytí regionálními multiplexy

Zdroj dat: ČTÚ