Quantcast

Jak naladit CNN Prima News? Nový zpravodajský kanál startuje

| Tisk

logo Na českém trhu startuje nový zpravodajský kanál CNN Prima News, který se stane novou zpravodajskou platformou na českém a slovenském trhu. Zahájení vysílání CNN Prima News je naplánováno na 3.5.2020 na 18:55 hodin s hlavní zpravodajskou relací Hlavní zprávy, která se bude vysílat paralelně na novém programovém okruhu CNN Prima News, tak i na stávajícím hlavním programu TV Prima v Česku a na Prima PLUS na Slovensku.

Na hodinovou zpravodajskou relaci naváže v 19:55 hodin nový pořad Showtime, pět minut po dvacáté hodině předpověď počasí a následující pořady od 20:15 hodiny mohou sledovat už jen diváci, kteří si přepnou na nový program CNN Prima News.

Založení nové zpravodajské stanice bylo ohlášeno televizní skupinou Prima dne 2. dubna 2019 a po roce a jednom měsíci začne vysílat projekt, který hodlá diváky informovat o aktuálním dění doma i v zahraničí. Chce také přinášet reportáže ale i rozhovory s osobnostmi společenského života. Programové schéma bude obsahovat téměř 30 pořadů a nabídne více než 40 hlavních tváří.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Televizní studio CNN Prima News (foto: FTV Prima)

Uživatelé se mohou těšit na živé vstupy, zajímavé souvislosti, názory expertů, komentáře. Web nabídne do budoucna i speciální sekce, interaktivní mapy, kreativní animace s 3D prvky a 360° videa. Online tým má k dispozici vlastní studio pro internetové vysílání a tvorbu nových formátů. CNN Prima NEWS znamená rychlé, přesné, vyvážené a srozumitelné zpravodajství kdykoliv, kdekoliv a na čemkoliv,“ říká Tomáš Večeřa, ředitel Digital CNN Prima NEWS.

CNN Prima News bude vysílat z moderního dvoupatrového proskleného studia s podlahovou plochou 414 m2 a výškou téměř 7 metrů. Ojedinělé televizní studio disponuje robotickými stativy Telemetrics, osazenými kamerami Sony a objektivy Fujinon. Obraz ve vysoké kvalitě se dá promítat na třech velkoplošných LED panelech a čtyřech nastavitelných LCD obrazovkách o celkové ploše 63 m2.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Zprávy na CNN Prima News (foto: FTV Prima)

Celý prostor je protkaný pásy tvořenými více než 84 tisíci LED diodami v celkové délce 1,4 km, které umí zobrazovat i video. Díky nim dokáže studio kompletně změnit barevné schéma i náladu scény. Navíc má i další technologickou zajímavost - digitální horizont s plochou přes 202 m2, což odpovídá rozměrům plátna v kinech. Vyspělou technologii tvoří 3940 LED panelů, přenášejících obraz přes velkoplošné plátno, které vytváří dojem, že obraz zabírá takřka celou stěnu studia. To je koncipované pro režim snímání 360°.

Satelitní platformy

Satelitní diváci mohou nový kanál CNN Prima News naladit téměř ve všech DTH platformách. Stanice je v nabídce operátorů Skylink, freeSAT, Telly, T-Mobile SAT TV v České republice a dále v Nová Digi TV SK a Magio Sat na Slovensku. Ve všech těchto platformách je program šířen ve vysokém rozlišení (HDTV) se zvukem ve formátu Dolby Digital (AC3).


obrázek

▲ Obr č. 3 - Pořad 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima News (foto: FTV Prima)

technické parametry:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
frekvence: 11,934 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

CNN Prima News HD
service ID: 14079
video PID: 7910 (MPEG-4/HD)
audio PID: 7920 (česky, MPEG), 7921 (česky, AC3)
CA systémy: Irdeto (CAID 0624), Viaccess Orca (CAID 0500, provider ID: 05 19 10)
přístupové karty: Skylink

satelit: Thor 6 (0,8°W)
frekvence: 11,804 GHz
polarizace: vertikální
SR: 30000
FEC: 3/4
norma: DVB-S2
modulace: 8PSK

CNN Prima News HD
service ID: 30325
video PID: 1301 (MPEG-4/HD)
audio PID: 1311 (česky, AC3)
CA systémy: Irdeto (CAID 0653, 0D97), Conax (CAID 0B02, 0B1C), Nagra MA (CAID 1815, 1882, 1886)
přístupové karty: freeSAT, Telly, T-Mobile SAT TV, Magio Sat, Nová Digi TV SK


obrázek

▲ Obr č. 4 - Redakční rada CNN Prima News, zleva Tomáš Večera, Petra Benešová a Eliška Čerovská (foto: FTV Prima)

Pozemní vysílání

Statická obrazovka s informací o chystaném spuštění CNN Prima News se objevila v pozemním vysílání již v lednu letošního roku. Diváci měli více než 1/4 roku možnost na doladění nového programu na svých televizorech či set top boxech.

Stanice CNN Prima News je umístěna v přechodovém DVB-T2 multiplexu 12 (PS12) a finální síti 22 (multiplex 22), kde jsou i ostatní programy televizní skupiny Prima.

Na klasickou pozemní anténu naladí program všichni diváci, kteří sledují vysílání z DVB-T2. Ve starém DVB-T je program šířen prostřednictvím regionální vysílací sítě číslo osm (RS8), která pokrývá největší krajská města a nejbližší okolí.Ostatní operátoři

Program CNN Prima News by měla do své nabídky podle svých technických možností zařadit většina operátorů ještě před samotným spuštěním vysílání, případně v prvních dnech od startu stanice.

Program je mimo jiné zařazen do nabídek operátorů Vodafone/UPC, T-Mobile, O2 TV, Kuki či sledovanitv.

Televizní skupina Prima

CNN Prima News je v pořadí již desátým programem pod značkou Prima. Společnost FTV Prima provozuje hlavní kanál TV Prima, časově posunutou verzi Prima +1, pro diváky na Slovensku Prima PLUS a dále tématické stanice Prima COOL, Prima MAX, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima KRIMI a zábavní stanici Prima Comedy Central propůjčuje svoji značku. Tento program provozuje ViacomCBS.

CNN Prima NEWS funguje na základě smlouvy s divizí CNN International Commercial (CNNIC), která poskytuje licenci k používání značky CNN a k přístupu k obsahu a tvorbě programu v rámci celého portfolia CNN.

redakce

Reklama
Vybrané články