Quantcast

Spuštěna certifikace pro DAB+ přijímače

| Tisk

Společnost České Radiokomunikace (ČRa) spustila testování a certifikaci rozhlasových přijímačů pro příjem digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+ (Digital Audio Broadcasting).

Smyslem certifikace je zabezpečit posluchačům širokou dostupnost kompatibilních rozhlasových DAB+ přijímačů na trhu spotřební elektroniky.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Přijímače pro DAB+

Podobně jako při certifikaci televizních přijímačů pro DVB-T2 budou všechny otestované a vhodné přijímače opatřeny certifikační známkou „DAB+ ověřeno CRA“.

Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili ČRa spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 procent obyvatel ČR. V loňském roce také ČRa zahájily pilotní provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia.

FM vysílání je jednou z posledních analogových platforem vysílání. Ale i toto vysílání dělá krok do světa digitálního. CRA, společně s Českým rozhlasem tento krok, tuto změnu nastartovali již v roce 2013 spuštěním DAB+ vysílání. Navíc jsme v loňském roce spustili regionální digitální rozhlasovou síť a zpřístupnili ji komerčním rádiím. Posluchači tak mohou využívat nejmodernější rozhlasové služby. Nyní jím chceme prostřednictvím certifikace přijímačů ještě více usnadnit cestu k tomuto zážitku,“ říká Vít Vážan, generální ředitel CRA.

ČTĚTE TAKÉ:
Český rozhlas podporuje digitální rádio DAB+ rozsáhlou kampaní
ČRo: DAB+ multiplex se rozšíří o další služby. Konec VKV neočekáváme
DAB+ multiplex Českého rozhlasu na Moravě mění identifikátor
DAB+ multiplex Českého rozhlasu pro 95% populace

Digitální rozhlasové vysílání umožňuje přenášet násobně více rozhlasových kanálů v lepší kvalitě než prostřednictvím analogových sítí. Vedle širší programové nabídky se pro posluchače zpřístupní i celá řada nových služeb, jako například elektronický programový průvodce, radiotext, slideshow nebo přenos webových stránek na displej rozhlasového přijímače. Výhody DAB+ vysílání již dnes mohou využít posluchači rozhlasových stanic ČRo, které jsou dostupné pro 95% domácností a na většině dálnic.

Na trhu je v současné době již řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes již také součástí standardní výbavy velké řady nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro bezproblémový příjem rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Certifikační známka pro DAB+

Testování a certifikaci provádějí specialisté ČRa na základě technické specifikace vydané Evropským ústavem pro telekomunikační normy právě pro DAB+ přijímače.

Předmětem testování je především:

- jazyková lokalizace českých znaků v DLS (Dynamic Label Service - doprovodné textové informace)
- jazyková lokalizace menu přijímače


- kontrola frekvenčního rozsahu (ladění)
- podpora zobrazení názvu stanice DLS
- podpora SLS (Slide Show)
- test dekódování zvuku
- test doplňkových datových služeb.

DAB+ přijímač, který úspěšně splní tato kritéria, získá známku
„DAB+ ověřeno CRA“, která deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.

redakce

Reklama
Vybrané články