Quantcast

TechniSat TechniStar S1 - DAS ORIGINAL

| Tisk

Společnost Omko Digital a.s. uvádí na náš trh satelitní přijímač Technisat TechniStar S1 od známé německé firmy Technisat GmbH. Jedná se o jednotunerový satelitní přijímač, který umožňuje příjem nejen SDTV, ale i HDTV kanálů a to jak v kompresi MPEG-2 tak i v kompresi MPEG-4/H.264. Přijímač je rovněž schopen zpracovávat signály v normě DVB-S2 a pracuje ve vysokém rozlišení 1920x1080i, 1280x720p, 720x576p, 720x576i.


obrázek

Jedná se o pokračovatele legendárního přijímače Technisat Digit HD8SX. Přijímač má jeden USB port, ke kterému můžeme připojit externí pevný disk nebo flash disk a uskutečnit tak nahrávání oblíbeného programu.


obrázek

Přijímač splňuje také přísné energetické normy EU ohledně spotřeby přijímače v pohotovostním stavu, která je menší než 1W. Velkou výhodou je napájení pomocí externího zdroje 12 V, přístroj tedy bude možné použít i v autech, karavanech, na chatách apod.


obrázek

Popis přijímače

Přijímač se dodává v černém nebo stříbrném provedení. Rozměry přijímače (Š x V x H) jsou 280 x 37 x 155 mm. Na předním panelu se nachází základní tlačítka pro obsluhu přijímače a čtyřmístný display. Pod odklopným víčkem nacházíme čtečku integrovaného dekodéru Conax a jeden CI+ slot. Je zde již použito nové rozhraní Common Interface +, které umožňuje také vložení dekódovacích modulu označených logem CI+, samozřejmě že pracují i „obyčejné“ CI moduly.

Na zadním panelu nacházíme F konektor (vstup tuneru, výstup chybí), jeden konektor SCART, SPDIF konektor koaxiální, dva audio cinch výstupní konektory a jeden cinch video výstupu. Dále je zde HDMI konektor s podporou funkce HDCP (High bandwidth Digital Content Protection) pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV.

Nechybí zde ani síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbit/s a jeden USB 2.0 host port. Známý RS 232 konektor zde chybí jako u jeho předchůdce modelu Digit HD8SX. Napájení přijímače je pomocí externího adaptéru 12V/1,5A. Z tohoto důvodu je teplota přijímače nízká.

Součástí balení je také velmi pěkně zpracovaný multi jazyčný manuál včetně češtiny a slovenštiny a HDMI kabel.


obrázek
Obr. menu přijímače - Hlavní menu

Popis menu

Menu je k dispozici také v češtině. Grafika je shodná s modelem Digit HD8SX, tedy na velmi slušné úrovni. Struktura menu je přehledná a kdo je zvyklý na „starý dobrý Technisat“ nebude jistě zklamán.

Z tohoto důvodu zde popisovat menu nebudu, na rozdíl od přijímače Digit HD8SX je tady pouze několik kosmetických změn na které v recenzi upozorním.

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl poslední dostupný firmware 1486m (z 19.11.2010) dostupný na webu výrobce. V době psaní článku nebyl tento firmware dostupný přes satelit. Přijímač byl schopný vyhledat kanály v rozsahu SR 1-45 Msym/s v normě DVB-S. Vyhledávání je velmi rychlé. Rovněž v normě DVB-S2 dokázal naladit úplně všechno, co jsem mu zadal, včetně řady SCPC kanálů s velmi nízkou přenosovou rychlostí SR. U jeho předchůdce tomu zdaleka tak nebylo.


obrázek
Obr. menu přijímače - Informační lišta

Rychlost přepínání programů byla standardní. Obraz i zvuk byl excelentní, jak jsme si už u Technisatu zvykli. Prostě tohle je pravý německý DAS ORIGINAL. Přijímač umožňuje uložit do paměti maximálně 5000 programů.

Síla a kvalita signálu je zobrazována tradičním proužkovým ukazatelem a v procentech. Samozřejmě jako všechny Technisaty umí i tento přijímač zobrazit některé detailní informace o programu jako je použitý bitrate, rozlišení, pidy apod.


obrázek
Obr. menu přijímače - EPG

Dálkové ovládání zůstalo nezměněno. Je zde použito původní dálkové ovládání ( zde ), co bylo dříve dodáváno k satelitním přijímačům Technisat. Pokud by chtěl někdo použít komfortnější inovované dálkové ovládání, je možné ho zakoupit v našem e-shopu ( zde ). Směrovost je příjemně široká, tlačítka velká.

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu, ale nelze uložit levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České znaky se zobrazují v pořádku včetně diakritiky na velkých písmenech. Máme zde také funkci zoom a přepínání mezi podstránkami. Teletext má paměť na 800 stránek. VBI teletext je také k dispozici přes SCART výstup.

Vestavěný media player přehrává mpeg video soubory, mp3 audio soubory a dokáže zobrazovat obrázky ve formátu JPEG.

V menu je také nově vylepšen rodičovský zámek na rozdíl od jeho předchůdce modelu Digit HD8SX. Můžete stanovit několik věkových profilů a na každý mít svůj PIN. Dále je možné stanovit, v jakých hodinách vaše dítě může sledovat programy. Je dokonce možné i omezit přístup dítěte k určitým nahrávkám, fotografiím a mp3 souborům.

Přijímač můžete i dálkově ovládat přes LAN, pouze nastavení časovače. Je rovněž k dispozici funkce HDMI TechniLink, takže lze ovládat současně např. některé typy TV, funkce zapnut, vypnut, regulace hlasitosti.


obrázek
Obr. menu přijímače - Podrobné informace o pořadu

Spolupráce s vestavěným dekodérem Conax a s CI moduly

Vyzkoušel jsem celou řadu dekódovacích modulů jako SCM Eurocam Irdeto/Cryptoworks, SMIT Cryptoworks, AlphaCrypt, Conax 4.00e, Viaccess 1.20, Zetacam, T-Rex, Diablo 1 rev. 2.2 a Diablo 2 rev. 3.9. Všechny moduly přijímač detekoval bez problémů.

Vyzkoušel jsem také nové moduly IRDETO pro příjem nabídky operátora Skylink. Všechny tři moduly Neotion (CI+) ( zde ) SMIT (CI+) zde ) a Mascom ( zde ) pracovaly bez potíží.

Dokonce i s modulem SCM Eurocam byly řádně dekódovány kanály z transpondéru 12109, spousta přijímačů má s tímto modulem problém (po změně modulace na 8PSK a nově použité šířce pásma) právě na tomto transpondéru Skylinku, kde se vysílají HD programy tohoto operátora.

Byl vyzkoušen i CI+ modul s německou kartou HD+. Díky použitému rozhraní CI+ modul fungoval bezvadně.

Informace o vložené kartě (např. Skylink karta v Cryptoworks modulu apod.) se zobrazovaly korektně. Přepínání mezi zakódovanými programy bylo standardní.

Do vestavěného dekodéru Conax jsem zkusil vložit polskou kartu TNK, opět dekódování bylo bez potíží. Německý výrobce počítá zejména s využitím karty Conax pro paket MTV Unlimited.


obrázek
Obr. menu přijímače - EPG kanálů

EPG

EPG (SFI) je použité stejné jako předcházeních modelů Technisatu. Velikost písma je možné nastavit v menu, čitelnost je perfektní. Programy je možné zobrazit v klasické mřížce nebo je možné zobrazit EPG jednoho jediného programu na více dní dopředu.

EPG Technisatu může být vzorem pro ostatní přijímače (pokud nepočítám linuxové stroje založené na Enigmě 2).

Informační lišta obsahuje informace o běžícím nebo následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nikterak oříznuty. V EPG lze také vyhledávat podle klíčového slova.

České a slovenské znaky se na programech Skylink, UPC Direct a CS Link zobrazovaly v pořádku.

Přijímač umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá.


obrázek
Obr. menu přijímače - Vyhledávání programů na transpondéru

Spolupráce s externím pevným diskem

K přijímači jsem nejprve připojil externí pevný disk 2,5“ HDD Western Digital My Passport 500 GB napájený z přijímače ( zde ). Formátování v přijímači proběhlo bez problémů. Je možné ho zformátovat systémem FAT32 nebo TSD (speciální formát Technisatu). Nahrávání i přehrávání záznamů bylo bezproblémové.

Také jsem vyzkoušel můj testovací HDD Western Digital Caviar řady Green Power o kapacitě 500GB vložený v externím boxu s napájením Jedná se HDD určený pro záznam multimédií. Také bez problémů, včetně formátování.

Poté jsem vyzkoušel flash disk Kingston DT R500 (16GB) a Patriot Xporter (16GB) ( zde ), opět bez problémů spolupracovaly s přijímačem.


obrázek
Obr. menu přijímače - Rodičovská pojistka

Jak už jsem předeslal v úvodu, přijímač umožňuje jeden program nahrávat a zároveň ho sledovat, nelze přepnout na jiný program ani z téhož transpondéru.

Ke kvalitě nahrávaní a přehrávání SD i HD programů nemám žádných připomínek. Nahrávka má příponu „ts“ nebo „ts4“, tedy klasický transport stream, který obsahuje také všechny audio stopy, teletext, titulky atd.


obrázek
Obr. menu přijímače - Informace o modulu

Záznamy je pak možné upravovat na PC.

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 4x, 16x a 64x nebo po 10 minutách. Převíjení funguje bezvadně i u HD nahrávek. Zpomalené převíjení je možné v rychlostech 1/4x, 1/16x a 1/64x.

V záznamech můžeme vytvářet záložky pro snadnější pozdější vyhledávání. Přístroj disponuje také funkcí timeshift (časový posuv).

Nahrávky je možné na přijímači také upravovat/stříhat, což umí jen minimum přijímačů.


obrázek
Obr. menu přijímače - Informace o HDD

Spolupráce s PC

Upgrade přijímače je možné provést několika způsoby. V menu přijímače je k dispozici funkce stahování firmwaru přes satelit (OTA). Další možnost je použití USB Flash disku s formátem FAT32, kde si příslušný firmware nakopírujeme z PC. Tuto možnost jsem použil já, upgrade proběhl naprosto bez problémů.Setting programů se dá zálohovat přes USB na flash disk. Pro přenos záznamů z flash disku připojeného k přijímači do PC je možné použít program Mediaport.


obrázek
Obr. menu přijímače - Informace o systému

Přijímač je možné pořídit u prodejce těchto přijímačů firmy Omko Digital a.s. a to jak na jednotlivých pobočkách v Brně, v Praze a v Ostravě, tak i prostřednictvím e-shopu:
zde (černé provedení), zde (stříbrné provedení)

Ing. Martin Švehlík
Omko Digital a.s.

Reklama
Vybrané články